​Na curling s každou botou jinou. V České republice píšou olympijský příběh manželé

Curling je založený na gentlemanském přístupu a nechybí mu pestrá historie. Na olympijských hrách se objevil již v roce 1924 v Chamonix, oficiální součástí programu se stal v Naganu 1998. I přes dlouholetou tradici se čeští reprezentanti na turnaj pod pěti kruhy v minulosti nikdy nekvalifikovali. Změnili to až manželé Paulovi.

Zdroj: Český svaz curlingu

Skotské kořeny

Hrací kameny dříve vydávaly při pohybu na ledě zvuk, který tomuto sportu vysloužil přívlastek „řvoucí“. V současnosti hlučné nejsou a každý váží od 38 do 44 liber – tedy 17,24 až 19,96 kilogramů. Ty olympijské mají rozměry jednotně standardizované a dosud byly všechny vyrobené ze speciální žuly vytěžené na skotském ostrůvku Ailsa Craig. Právě zdejší materiál dokáže udržet stejný tvar i navzdory vlhkým podmínkám, což je v případě curlingového kluziště ideální.

Ke Skotsku se váže i celkový původ sportu. V 16. století se zde začal hrát na zamrzlých vodních plochách s kameny vytaženými ze dna řek. Do dnešní podoby se transformoval o čtyři století později. Nepostradatelnou výbavou curlerů je koště se speciální gumou, které během utkání nesmí měnit. Na nohou pak mají boty s jednou podrážkou kluzkou a druhou nekluzkou. Povrch dráhy, ačkoliv to na první pohled nemusí být patrné, je nerovný.

Nová kategorie přidala na atraktivitě

Tradičně se curling hrával ve čtveřici mužů či žen. Smíšené dvojice se pod pěti kruhy poprvé představily až v Pchjongčchangu. V roce 2018 byla disciplína speciálně zařazena do programu, aby se poukázalo na rovnost pohlaví. Druhotným úmyslem bylo zvýšení popularity sportu. Mix má upravená pravidla a od klasického curlingu se lehce liší. Například tím, že sportovci disponují pouze pěti kameny. Především je ale soutěž rychlejší a díky zvratům méně předvídatelná.

První čeští olympionici, Tomáš a Zuzana Paulovi, pracují v bankovním sektoru a curlingu se věnují ve volném čase. A to nezvykle pouze dvojkovému. Můžeme je tedy označit za amatéry, kteří to vytrvalostí a zápalem dotáhli až do Pekingu mezi světovou špičku. Oba přitom s tímto sportem začali náhodou. Tomáše k němu přivedl spolužák, Zuzanu nově postavená hala.

Bronz už je doma

Curling už dávno není nepochopenou novinkou. Veřejnosti se dostává pod kůži i mimo Kanadu, kde se stal naprostým fenoménem. Zájem o něj jeví i mladí sportovci a Česká republika už jednu medaili dokonce vlastní. Ve smíšených mezinárodních dvojicích získal bronz na olympijských hrách mládeže v Lausanne Vít Chabičovský s Číňankou Pchej Ťün-chang.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner