​Na kole v Kodani? Skvělá inspirace pro Čechy

Pokud rádi jezdíte na kole a poznáváte nádherná města, vyrazte do Kodaně! Ta přeskočila v žebříčku bike friendly měst dlouho první Amsterdam. Díky nekonečným cyklotrasám je projížďka pro hlavním městě Dánska obrovský zážitek!

Investovat do kola jako dopravního prostředku se podle četných studií zkrátka vyplatí. Dánové do cyklistické infrastruktury investují dlouhodobě a vytrvale a systém tras ve městě je tak naprosto jedinečný. V roce 2014 v Kodani vedlo více než 215 mil cyklostezek. A další přibývají každým dnem, prioritou je teď propojit centrum dánské metropole a její předměstí. Všechny pruhy pro jízdu na kole jsou promyšleně zasazeny do prostoru, architektura celého města odráží cyklistickou vášeň jeho obyvatel.

O tom, že je kolo v Kodani rovnocenný dopravní prostředek jako třeba auta, svědčí například jinde nevídané cyklistické mosty. Už tři roky funguje most Cykelslangen, bicycle snake, který se jako had vine ve čtvrti Sydhavnen. V nejbližší době mají Dánové v plánu přistavět minimálně čtyři další jemu podobné mosty.

Dánská cyklokultura je stará jako cyklistika sama, první Dánové jezdili na kole do práce už v roce 1880. Od roku 1910 v Kodani vznikaly první speciální jízdní pruhy pro cyklisty, jejich největší rozkvět nastal hlavně ve 20. a 30. letech.

V současnosti jezdí na kole do školy nebo do práce více než polovina obyvatel Kodaně každý den v týdnu. Na počasí jim nezáleží, jezdí, když je slunečno, když prší i když sněží. A jezdí všichni nezávisle na věku, majetku nebo povolání. Vyrazte do Kodaně a vychutnejte si projížďku, jakou jinde nezažijete!

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner