​​Naučte děti bruslit. A udělejte to správně

Máte věci rádi pod kontrolou? Pak zřejmě nebudete spoléhat na kurzy a trenéry, ale své dítě naučíte bruslit sami. Udělejte to ale správně, využijte proto metodiku Výzkumného ústavu pedagogického v Praze.

Pražský Výzkumný ústav pedagogický má ve svém bohatém rejstříku i program určený pro zimní sporty. A právě ten pomáhá podagogům s rozšiřováním základních znalostí při výuce například bruslení.

Jak tedy postupovat správně?

Důležitá je trpělivost a pak správné načasování. Obecně se v případě bruslení mluví o čtyřletých dětech, ale poznatky z praxe jsou takové, že vhodná doba na výuku přichází tehdy, kdy se děti o daný sport začnou samy zajímat. K tomu se připočítává fyzická zdatnost, důraz se klade na zpevnění kotníků a stav kloubů a páteře, protože vývoj kostry stále probíhá.

Začneme s kluzkami. To jsou takové ty nasazovací dětské „kačenky“, které slouží hlavně pro seznámení se s ledem. Dejte si čas na intenzivní desetiminutovku mimo led, to kvůli zahřátí. Prostřednictvím kluzek je možné dítě naučit správnému postoji při skluzu a jízdě – jde o pokrčená kolena, mírný náklon trupu vpřed, hýždě se nevystrkují, hlava je zpříma a oči sledují trasu. Dítě držte za ruku, zkoušejte s ním nejdříve jen chodit, později při získání jistoty i skluz. Na konec střídejte jízdu v podřepu a ve dřepu, jízdu po jedné noze a jízdu po jedné noze s odrazem od druhé jako na koloběžce.

A jak na klasické brusle?

Začněte chůzí s vytočenými špičkami ven a stojem na jedné a druhé noze. Nasleduje pérování v kolenou do dřepu a přešlapování z nohy na nohu. Potom vyzkoušejte dobře známou koloběžku.

Dalším krokem je jednooporová jízda vpřed, kdy ze základního postoje přejdeme do podřepu, přeneseme váhu na pravou nohu, levou postavíme na vnější hranu a vytočíme špičku mírně vlevo. Současně natočíme i celé tělo, z vnitřní strany brusle se odtlačením odrazíme a přeneseme váhu na připravenou levou nohu a plynule vedeme pravou odrazovou nohu do základního postavení.

Pak přijdou na řadu vlnky – jízda obou nohou vpřed, kdy se odrážíme od celé vnitřní hrany brusle. Obě nohy se pokrčí, kolena i chodidla se nakloní do jedné strany a mírným impulsem v kolenou dojde k odrazu do jízdy v obloučku na zatížené straně.

Pro začátek to bude stačit, další cviky najdete přímo na metodických stránkách Výzkumného ústavu pedagogického. A nezapomínejte na to, že dětská pozornost je omezená. Každý cvik byste proto měli provádět maximálně dvě minuty.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner