​Nespěchejte. Jen tak dětem lyžování neznechutíte

​Čtyři nebo pět let. To je ideální věk, kdy vzít dítě poprvé na lyže. Je spousta těch, kteří na horách vyrostli a naučili se lyžovat ještě dříve, ale pořád je tu riziko, že tříletému dítěti sport zbytečným drilem jenom znechutíte. Přemýšleli jste ale o tom, kolik stojí příprava lyžaře?

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Lyžování

Běh na lyžích, sjezdové lyžování, skoky na lyžích, severská kombinace, snowboarding, akrobatické lyžování. Disciplín zaštítěných Svazem lyžařů ČR je tolik, že si vybere každý, koho to táhne ke sněhu. Ale stejně jako je disciplín, je i možností jak se lyžování věnovat. Některé oddíly vyvíjí činnost jen přes zimní sezonu a po jejím skončení se jejich aktivity utlumí, jiné fungují celoročně a směrují děti k závodnímu lyžování. Proto jsou v tomto případě náklady na trénink vyloženě orientační.

Dětské lyže pořídíte za několik stokorun, ale stejně snadno za ně utratíte 5000 Kč. Záleží jen na vašich ambicích a materiálu, který dítěti chcete poskytnout. Další výbava zahrnující nejen vázání, ale třeba i kombinézu a helmu vyjde znovu na téměř 5000 Kč. Připočítejte členské příspěvky, které se obvykle pohybují v rozmezí 1500-4000 Kč za rok a další investice v podobě víkendových soustředění a závodů a snadno pochopíte, proč je lyžování považované za jeden z těch finančně náročnějších sportů.

Podobné je to ale i s časem, který je třeba tréninku věnovat. V zimě se připravte na to, že něco takového jako volný víkend prostě neexistuje. V návaznosti na schopnosti se přidávají další tréninky i během týdne.

„Je potřeba si položit otázku, co od toho rodič očekává. Pokud to nechceme dítěti znechutit, nezačínal bych dříve než ve čtyřech pěti letech. Záleží také na vybraném sportovním klubu či trenérovi, aby děti dokázal správně motivovat a vytvořit podmínky pro hru. Jak známo, hra je nejlepší prostředek k výuce,“ tvrdí Lukáš Sobotka, prezident Svazu lyžařů České republiky.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner