​Otužování nakopne imunitu. Čemu byste se ale měli vyhnout?

Otužování ovládlo společnost. Motivace lidí, kteří se mu věnují, se může lišit. Ať už se ale jedná o prevenci onemocnění, posílení imunity, blahodárné účinky na psychiku či snahu být in, je především potřeba dbát na vlastní zdraví. Při jeho provozování může dojít hned k několika méně, ale i více závažným chybám. Jaké to jsou?

Zdroj: Archiv Eva Samková

Úplně nejvhodnější je podstoupit před tím, než se do otužování pustíte, lékařskou prohlídku, respektive zátěžové testy. Jedině tak budete mít naprostou jistotu, že tělo a srdce nebudou reagovat tak, jak by neměly.

Zhurta? Ne, krok po krůčku

Ačkoliv k tomu chladné počasí svádí, s otužováním by se nemělo začínat v zimě. „Ideální je dát se do toho v létě, kdy jsou schopni v teplém počasí plavat všichni, a nepřestat až do zimy. Když bude člověk plavat pravidelně dvakrát týdně, tak bude v podstatě stále ve vodě s podobnou teplotou jako minule, takže se pozvolna adaptuje,“ vysvětluje Vladimír Komárek, který se otužování věnuje 49 let.

Před otužováním by člověk neměl být ani přehřátý, ani prochladlý. „Tělo by mělo mít rozumnou teplotu. Před plaváním v chladné vodě je dobré se rozehřát rozcvičkou a nejít do vody ve stavu, kdy už je vám velká zima. Ale na druhou stranu by člověk neměl být ani uřícený,“ objasňuje předseda České otužilecké unie.

Základem je pohyb

Ve vodě je důležité se hýbat a pokud nejde přímo plavat, tak alespoň nějaké pohybové prvky zakomponovat. „Lidi jdou do vody, stojí tam bez pohybu, a ještě se u toho snaží vyfotit. To ale není otužování. Když se člověk nepohybuje, je mu mnohem větší zima,“ komentuje Komárek. A pokud byste se chtěli také potápět, připravte si plaveckou čepici. „Moc se neosvědčuje bez ní ponořovat hlavu, protože poté můžete rychle prochladnout.“

Po samotném otužování by se měl člověk vyvarovat horké sprše či vaně. „To by mohlo způsobit i kolaps,“ uzavírá zkušený otužilec. Zahřát se můžete teplým nápojem či polévkou. Na alkohol před i po ale zapomeňte. A vyhnout byste se také měli myšlence, že se vydáte domů „na lehko.“ Po plavání v chladné vodě je dobré se pořádně obléct.

Autor: Vendula Holková

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner