​Parkour: začít se dá hned, ale pozor na detaily

Vybíhání zdí, elegantní skoky, chůze po hraně úzké překážky… Parkour je novodobý sportovní fenomén: pro někoho zábava, pro někoho rovnou životní styl. Zdokonaluje tělo i mysl a navíc dobře vypadá. Má spoustu výhod: je nesoutěžní, dá se provozovat skoro kdekoliv a začít můžete i s nulovými zkušenostmi. Kdy a jak? Přečtěte si pár užitečných tipů.

Zdroj: In Motion Academy

Parkour nezná hranice a jeho popularita roste. Stačí si zapnout YouTube, kde najdete plno videí od nadšenců, kteří zdolávají nejrůznější – občas na první pohled nezdolatelné – překážky. Klidně mezi nimi můžete být i vy, start je relativně snadný.

Pokud uvažujete o vyzkoušení parkouru, je vhodné mít alespoň standardní fyzickou kondici, ale rozhodně nemusíte být superman s obřími svaly. Posilovat můžete souběžně s tréninkem parkourových technik. Ty můžete pilovat buď přímo v terénu, nebo v nějakém klubu, kde se o vás postarají zkušení trenéři a instruktoři.

S dětmi nespěchejte

Na první trénink můžete přijít ve dvaceti i v padesáti, ale pozor: parkour není vhodný pro malé děti. Můžete sice najít kurzy i pro šestileté školáky, ovšem ty jsou spíš přípravné. Děti začínají zvládat techniky pohybů až třeba od devíti roků, vyplatí se nespěchat. I kvůli mentální odolnosti, která roste s věkem (a samozřejmě tréninkem).

Nejen ze začátku v parkouru platí základní pravidlo: nepřeceňovat se. Nemá cenu si na překážkách hrát na mistra světa, když si nejste jistí svými schopnostmi. A stejně jako v dalších sportech je dobré před tréninkem nezanedbat rozcvičku. Po tréninku si dejte poctivý strečink, druhý den to oceníte.

Boty jsou základ

Dokonale zvládnuté techniky parkouru vypadají moc hezky, ale bez vhodných bot jich nedocílíte. Co víc, budete riskovat zranění. Jak má vypadat správná obuv? Je lehká, má dobře přilnavou (ideálně gumovou) podrážku a pevně sešitou špičku, byť ne moc tvrdou. Vaše parkourová bota by měla být i z pružného materiálu, aby byla dobře ohebná.

A ještě jeden důležitý detail: až poprvé vyrazíte z domova nebo gymu ven, buďte opatrní na to, kde a na čím pozemku parkour provozujete. Ze zkušenosti sami víte, že téměř všechno někomu patří, a nemá cenu si pokazit trénink nějakou nepříjemností.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner