​Pohybem proti stresu. Moc to nestojí a stačí málo

Spousta úkolů v práci, starosti s dětmi, finanční problémy… Leckdy divoká moderní doba s sebou přináší zvýšené množství stresu. Když už člověk neví, kudy kam, často sáhne po prášcích nebo alkoholu. Ale proč do těla hrnout něco, co mu není vlastní? Je tu ještě jeden, daleko zdravější lék: pohyb. Dá se provozovat kdykoliv i kdekoliv a nemusíte za něj utrácet.

Zdroj: www.olympijskytym.cz

Monice je pětatřicet, pracuje jako manažerka prestižní pražské restaurace. O pohodovém sezení v teplé kanceláři si může nechat zdát, pracovní dobu má hodně rozmanitou a pořád někde kmitá. K tomu má dvě děti, nenudí se. Není to tak dávno, co kvůli totálnímu vyčerpání organismu musela vypnout a dát si měsíc úplného volna. Při představě, co všechno musí v práci i doma stihnout, se jí dělaly mžitky před očima a obden zvracela. Návaly stresu její tělo přestávalo zvládat.

Když se Moniky její lékař zeptal, jak často se programově hýbe, provinile sklopila oči k zemi. Brzy nato začala chodit do bazénu, teď plave minimálně dvakrát týdně. K tomu si naordinovala pravidelnou rychlochůzi s kamarádkou a po letech znovu objevila squash. „Nebylo to snadné, musela jsem naprosto překopat životní rytmus i trochu ubrat v práci. Ale vlastně jsem jen navázala na dětství, kdy jsem se hýbala každý den,“ vypráví Monika. „Stres nezmizel, ale díky pravidelnému sportování ho daleko lépe zvládám. Není to klišé.“

Napětí klesá, odolnost sílí

Přesně jak říká Monika, prospěšnost pohybu není klišé. Při sportování klesá svalové napětí a nastupuje příjemné uvolnění. To se týká i psychiky, protože najednou zaměstnáváte hlavu něčím jiným než obvykle a navíc si posilujete celkovou odolnost. K tomu si přičtěte vyplavování endorfinů, s kterými je spojený pocit euforie, a stres najednou nemá šanci. Endorfiny tlumí bolest, snižují riziko vzniku úzkostných stavů a co je hlavní: pocítíte je relativně brzy.

Nepotřebujete se každý den hodiny mořit v posilovně nebo běhat z jednoho konce města na druhý. Stačí krátká, ale intenzivní procházka, jízda na kole z práce domů či osvědčená jógová sestava. Nebo… Ale co, vy sami víte, který druh pohybu a v jaké míře je vám nejbližší.

Kouzelné myokiny

„K objektivní obhajobě pozitivního vlivu pohybové aktivity nám v posledních třiceti letech posloužil objev myokinů, látek produkovaných pracujícím svalem,“ píše v knize Posilování stresem renomovaný profesor Pavel Kolář, jenž se stará o zdraví mnoha elitních českých sportovců. Myokinů je popsaných několik set a jejich účinky jsou pestré: „Jde o léky třetího tisíciletí. Jejich nesmírnou výhodou je, že si je umíme vyrobit sami.“

Jak zmiňuje profesor Kolář, pohyb (a vyladěný jídelníček) v boji se stresem představují jen jednu z částí celkové pyramidy. Neméně důležité jsou i kognitivní funkce, zastoupené myslí a rozumem: „Nemějme katastrofické myšlení.“ A hýbejme se, tělo nás za to ocení.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner