​Poprvé na běžkách! Udělejte první krůčky s olympijskou šampionkou

Zima je za dveřmi a vy už možná přemýšlíte, zda vaše dítko zvládne první krůčky na běžkách. Jak na to? Kdy je ten správný čas a na co si dát pozor? „První krůčky na lyžích mohou děti zkoušet už od 2 - 3 let. Opravdové běžecké lyžování pak zhruba od 6 let, ale záleží spíš na chuti dítěte,“ říká někdejší běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, olympijská šampionka z Turína 2006.

Je pro dítě lepší dělat první krůčky s rodiči nebo se hned od začátku poradit s odborníkem?
Klidně s rodiči. Ze začátku jde stejně spíš o udržení rovnováhy, obratnost na lyžích a vztah k nim. Dítě nevydrží na běžkách dlouho, doporučuji to zkoušet spíš po chvilkách, dokud ho to baví. Technika běhu přichází až později, tam už je lepší zařadit dítě do lyžařské školy nebo do lyžařského oddílu.

Začíná se s klasikou

Jak tedy motivovat děti, aby se jim běžecké lyžování zalíbilo?
Ze začátku to určitě nebude o mnoha kilometrech, ale spíš o zábavě a hře na lyžích. Chvilku do kopce, pak zase sjezdy. Dětem se začátky musejí udělat zábavné. Co baví na běžkách dospělé, určitě nebude bavit děti.

A dá se běh na lyžích naučit formou hry?
Určitě ano, stačí být trochu kreativní. Jízda bez hůlek, podlézání překážek, sjezdy malého kopce - to všechno děti obvykle baví.

Na co si dát pozor při výběru prvních běžek?
Často vídám, že rodiče pořídí dětem první běžky na bruslení. Je to velká chyba, dítě musí začít s klasikou, která je základem běhu na lyžích. První lyže mohou být se šupinkami, je to pak jednodušší s mazáním. Pokud se dítě chce opravdu naučit na běžkách, doporučuji později normální lyži, která se sice musí mazat, ale skluz je pak o něčem jiném.

Jak moc je důležité právě vybavení: lyže, boty, oblečení?
Je to důležité, jako u každého sportu. Vybavení musí odpovídat úrovni lyžaře, je potřeba zvolit správnou délku lyží a holí. Jak už jsem říkala, začínat by se mělo s klasikou. Oblečení zase dítě chrání a v zimě je to obzvlášť důležité.

Podívejte se na naši databázi běžeckých klubů a kroužků.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner