​Popularita baseballu stoupá i v Česku

Ve světě a hlavně za oceánem jde o velmi populární sport. Řeč je o baseballu, který je na pochopení složitý jen zdánlivě. Právě proto je vhodný pro děti už od šesti let a řada tuzemských klubů má otevřený nábor.

Zdroj: Pixabay

Dvě devítičlenná družstva postavená proti sobě, čtyři mety na hřišti, jeden míček. To jsou základní aspekty baseballu. Ten je velice oblíbený v USA, Jižní Americe ale také v Asii, konkrétně v Japonsku, na Tchaj-wanu nebo v Koreji.

Ve sportu, jehož kořeny sahají až ke čtrnáctému století, je podstatou oběhnutí všech čtyř met pálkařem, který předtím úspěšně odpálí míček hozený nadhazovačem soupeřícího týmu. Počet met, které může oběhnou úzce souvisí s přesností odpalu. Běh mezi metami je možný pouze tehdy, pokud je míček mimo držení hráčů, čili je v letu a nebo při opuštění plochy hřiště při tzv. homerunu. Jakmile hráč oběhne všechny čtyři mety jeho tým získává bod. Na pálce se pak střídá všech devět hráčů týmu. To je ve zkratce základní princip hry, které dali základ angličtí králové.

Vybavení hráčů je prosté: dresy, přilba s chráničem uší, kšiltovka, rukavice, speciální obuv a pálka. Kluby ve většině případů alespoň část výstroje poskytují v rámci členského příspěvku. Starší hráči si pak pořizují například vlastní pálky, to kvůli svým preferencím.

Sto českých týmů

Na popularitě baseball získává už i v Evropě. V české baseballové asociaci je tak registrována zhruba stovka týmů.

České extralize vévodí od roku 1995 Draci Brno. Tým založený v roce 1972 se stal dvacetkrát mistrem Extraligy, předloni vyhrál Evropskou ligu a ve stejném roce ještě získal vítězství v Poháru federace. Klub se stará o hráče všech věkových kategorií. Členské příspěvky pro ty nejmenší startují na patnácti stovkách, ti nejstarší pak platí osm a půl tisíce za sezonu. O aktuálním stavu náborů se vzhledem k právě startující sezóně informujte přímo v klubu.

Celoroční nábor dětí od šesti do deseti let má tým Baseball Blesk v Jablonci nad Nisou. Děti kategorie U6 a U7 platí dva tisíce korun ročně, za jeden devadesáti minutový trénink týdně v zimě a dva v létě. Kategorie U8 až U18 pak shodně čtyři tisíce za dva až tři tréninky v týdnu po celý rok. Všichni zájemci se mohou dostavit na vzorový trénink buď každé pondělí nebo středu v 16:30 na moderní hřiště za Mozartovou školou ve Mšeně. Jablonecký klub má navíc baseballovou školičku pro děti už od čtyř let. Bleskové mají 130 členů a jejich mužský A tým hraje 1. českou ligu.

A jedna informace na závěr. Víte jaký je ten nejzásadnější rozdíl mezi baseballem a softballem? Při baseballu nadhazovač háže vrchem, kdežto při softballu spodem. Míček je tedy při baseballu rychlejší.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner