​Poradna: Ve kterém sportu bude dítě úspěšné?

Kdy začít se sportem? Který sport je pro mé dítě vhodný? Jak by měla vypadat motivace ke sportu? Ptejte se povolaných. Na vaše dotazy odpovídá doc. PaedDr. Tomáš Perič PhD. z FTVS Univerzity Karlovy v Praze.

Zdroj: Pixabay

Dotaz: Jak poznám, na který sport bych mohla syna zapsat, aby se mu dařilo? Manžel s ním občas hraje fotbal, ale já mám dojem, že mu to příliš nejde.

doc. PaedDr. Tomáš Perič PhD.: Musíte brát v potaz několik faktorů ovlivňujících výkon ve sportu – tělesnou stavbu, psychické a pak hlavně pohybové předpoklady. Třeba menší vzrůst je nevýhodou pro basketbal nebo skok vysoký a flegmatik asi nebude špičkový sprinter. Různými motorickými testy lze zjistit, v jakých pohybových oblastech má dítě ty nejlepší předpoklady (zda na rychlost, sílu nebo koordinaci atp.). Následně lze určit, pro jakou skupinu sportů by tyto předpoklady byly nejvhodnější (např. silově vytrvalostní předpoklady by mohly být vhodné pro veslování, kanoistiku nebo vodní slalom). Protože se ale nejedná o jednoduché rozhodnutí, doporučuji využít některou z již existujících metodik. Jednou z nejlepších je Sazka Olympijský víceboj, který na základě osmi testů určí u vašeho dítěte pohybový typ a na jeho základě nabídne sporty, které by pro syna mohly být nejvhodnější. Co je však u sportování dětí nejdůležitější, je to, aby dítě sport bavil.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner