​Posilování dětem neuškodí, ba naopak

Pestrý pohyb se stal synonymem jediné vhodné, a především správné cesty ke zdravému vývoji každého jedince. Otazníky v některých případech stále visí u cvičení zaměřeném na růst a zpevnění svalů, podle fyzioterapeutky Kristiny Bertošové by ale i to mělo být zařazeno mezi rozličné každodenní aktivity. Její reakce zní jasně: „Je důležité, aby děti posilovaly.“

Zdroj: www.sazkaolympijskyviceboj.cz

„Pro zdravý vývoj je vhodné posilovat celé tělo komplexně a zařadit cviky na posílení středu těla. Začít by se mělo od méně náročné úrovně a postupně ji zvyšovat,“ říká. „Děti takto mohou posilovat každý den. Je ale třeba respektovat aktuální sílu a nepřetěžovat je cíleným posilováním jedné konkrétní svalové skupiny,“ apeluje.

A nemusí to být otrava. Nápaditě můžete s dětmi cvičit společně. Jak na to ukazuje Bertošová na YouTube a různé rady předává i na svých webových stránkách. Stimulace svalů je především vhodnou prevencí před úrazy, ale nese s sebou i další výhody. „Díky správnému posilování se mohou děti vyhnout poraněním, které jsou způsobeny z důvodu oslabení svalů. Dále posilovací cviky vyrovnávají dysbalance a tím přispívají k lepšímu držení těla a celkovému vývoji.“

Kdy je příhodný čas?

Zařadit cviky na zpevnění svalů mezi své pohybové aktivity mohou děti již poměrně brzy. „Je vhodné se skupinovým cvičením začít ve školkovém věku, a to formou hravého posilování celého těla s využitím vlastní váhy i rozmanitých pomůcek,“ popisuje.

„Ideální je, pokud se posilují komplexně svaly celého těla v rámci svého přirozeného vývoje. Bohužel denně v ordinaci zjišťuji, že v dnešní době mají děti přirozeného komplexního pohybu velmi málo. Mnoho různých moderních pomůcek ulevuje rodičům, ale blokuje přirozené posilování svalů, a to hlavně hlubokého svalového stabilizačního systému,“ upozorňuje.

Zdravotní problémy mohou nastat rovněž v momentu, kdy se bude tělo namáhat jednostranně či s nepřiměřenou zátěží. „Právě kvůli nadměrnému posilování břišních svalů, ke kterému dochází například cvikem sedy lehy, se velmi často setkávám s diastázou břišních svalů a kýlou,“ uzavírá. Nejdůležitějším faktorem tak zůstává najít balanc a prokládat dny dětí bohatými aktivitami.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner