​Pozdravte každé ráno slunce

Znáte to, po probuzení jste celí ztuhlí a rozlámaní. Těžko se vám vylézá z postele. Ještě hůře se pak začíná jakákoliv aktivita, ať už jde o komunikaci s rodinou nebo třeba přípravu snídaně. Zkuste si hned po probuzení protáhnout tělo jógou.

Ještě večer si rozložte na své oblíbené domácí místo podložku. Když vaše první kroky povedou na podložku a ještě před snídaní si uděláte několik pozdravů slunci, svět bude mnohem růžovější. Udělejte si (například z pěti) ranních pozdravů slunci denní rituál a uvidíte zázraky. Vlastně hlavně ucítíte.

  · Pozice hory je v podstatě vzpřímený postoj, kdy chodidla koření do země a páteř se vytahuje za temenem hlavy k nebi. Výchozí pozice je stoj spatný. Hlava je rovná, tak aby byla úplně rovná krční páteř, brada je pocitově lehce dolu. Protlačování hrudníku vpřed a prohnutá záda jsou nežádoucí. Naopak se snažte spíše lehce podsadit pánev. Vytáhněte se s nádechem za rukama k nebi.

  · Výdech/Hluboký předklon znamená absolutní uvolnění horní části těla k té spodní. Povolte záda, můžete mít měkká kolena a pomocí gravitace přibližujte břicho k předním stehnům. Zcela uvolněte paže a hlavu vyvěste.

  · Nádech/Rovný předklon znamená srovnaná záda i nohy. Pokud jste měli v hlubokém předklonu pokrčená kolena, tak je nyní dopněte a zdvihněte horní polovinu těla výše tak, abyste je udrželi rovná. Můžete se rukama zapřít o nohy. Pokud máte zkrácené zadní strany nohou, můžete se rukama opřít klidně až na stehnech. Dbejte především rovných zad a hlavu v prodloužení páteře.

  · Výdech/Pozice prkna a jógový klik. Z rovného předklonu dejte s výdechem dlaně do země na šířku ramen. Prsty na rukou rozprostřete doširoka, prostředníčky ukazují dopředu. Postupně odkročte oběma nohama dozadu a zpevněte se v pozici prkna. Plynule pokračujte do jógového kliku. Můžete si určit obtížnost a ulehčit si klik přes kolena. Lokty držte při kliku u těla.

  · Nádech/Vysoká kobra neboli pes hlavou nahoru. Země se dotýkají jen dlaně a nárty. Pokud je to náročné, můžete si položit stehna. Uvolněte hýždě, prodlužte krk a vytáhněte se z ramen.

  · Výdech/Pes hlavou dolů neboli střecha. Špičky chodidel dejte do země a přes kolena zvedněte zadek směrem k nebi. Pokrčte si kolena a prodlužte záda. Dlaně se odtlačují od země, ramena odtáhněte do stran a uvolněte trapézy. Hlavu uvolněte a vyvěste. Vydržte v pozici pět dechů.

  · Nádech/Pohled mezi dlaně a postupně vkročte opět do rovného předklonu.

  · Výdech/Hluboký předklon, měkká kolena a kulatá vyvěšená záda.

  · Nádech/Přes upažení a kulatá záda se postupně rolujte obratel po obratli do stoje. Plynule vzpažte a podívejte se za rukama.

  · Výdech/Dlaně spojte k sobě a stáhněte před hrudník. Poté paže uvolněte podél těla.

V ásanách můžete vydržet i více dechů. Pokud je to na vás ze začátku náročné, určete si vlastní tempo. Poslouchejte svoje tělo, a obzvláště po ránu nechoďte do extrémů.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner