​Přespolní běh je vhodný pro každého

Běhání je současným fenoménem - třeba už jen proto, že se jedná o zdravou formu pohybu. Avšak nejzdravější běhání je to v přírodě, z toho důvodu se rozmáhají přespolní běhy, čili běhy krosové, kde běžci překonávají různé přírodní překážky a profily tras.

Zdroj: Pixabay

Přespolní běh má v našich končinách dlouhou tradici. Jedná se vlastně o klasický krosový běh, avšak v Česku má svůj vlastní název. Přespolní běhy jsou známé především ze školního prostředí, kde se pořádaly jako přebory škol a sloužily jako nástroj pro poměřování sil žáků a studentů.

Dnes, kdy běh zažívá skutečný boom, se „přespoláky“ vrací na scénu. V České republice se pořádá několik desítek běžeckých klání, ať už se jedná o velké maratony nebo okresní malé běhy. Čím dál více oblíbené jsou právě zmíněné běhy v přírodě – krosy, přespolní běhy. Běhá se na různé vzdálenosti ve všech věkových kategoriích. Nejmenší běžci absolvují tratě ve vzdálenosti několika set metrů, ostřílení ultramaratonci zvládnou i stokilometrový běh. Běžci musí překonávat různé profily tras plné záludných stoupání i seběhů, terénních překážek a podobně.

Kde si zaběhat

Jednou z blížících se akcí je například Běh Modřanskou roklí, který se uskuteční 4. dubna. Závod je vypsán i pro ty nejmenší děti, na které čeká trať dlouhá 50 metrů. Dospělé kategorie pak budou muset zvládnout záludných deset kilometrů.

Po republice jsou rozesety desítky běžeckých klubů. Třeba dětský klub Běháček, který je v Brně. Běháček pořádá běžecké tréninky pro děti od prvních tříd. Tréninky probíhají jednou týdně a formou her a cvičení trenéři učí děti správné technice a zároveň zvyšují fyzickou kondici. Nábor je otevřený stále a jeden trénink vyjde na devadesát pět korun. Běháček nabízí pod hlavičkou Běžeckého klubu Brno i tréninky pro dospělé. Se svou ratolestí pak můžete porovnávat síly ihned po tréninku.

Běžecké kluby jsou většinou součástí těch atletických. Nejinak je tomu v Pardubicích. Tamní klub AC Pardubice přijme do svých řad děti od šesti do sedmnácti let. Tréninky probíhají jednou až třikrát týdně. Klub pravidelně vyjíždí na republikové závody, kde se děti mohou poměřit se svými vrstevníky. Členské poplatky se pohybují od dvou tisíc výše, dle věku sportovce.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner