​Procházka dětem nestačí. Přidejte k nim zábavné aktivity a nezapomeňte na pestrost

Nejpřirozenějším způsobem pohybu je chůze, kterou by měl mít na programu alespoň hodinu denně každý. Pouze ta ale nestačí, a už vůbec ne dětem. „Chybí jim jiskra z dovádění. A tím, že mají slabé svaly, tak i radost z pohybu samotného. Je potřeba do toho dát nějakou myšlenku i srandu,“ popisuje Jaroslava Chlupová, neuroložka a zakladatelka projektu Lokomoce.

„Větším dětem od tří let procházky nestačí. Navíc jsou pro ně často nudné a nebaví je. Měly by mít pestrý pohyb, a proto by rodiče měli procházky doplňovat zábavnými aktivitami. Například hrát s dětmi na honěnou, na schovávanou, připravit různé bojovky a podobně,“ rozvíjí lékařka. Tuto myšlenku podporuje také Soňa Barvenčíková, fyzioterapeutka provozující poradenství v rámci stránky Spokonožka: „Je vhodné nechat děti proběhnout, skočit, vylézt do výšky, prozkoumat terén, vzít si kolo nebo odrážedlo. Starší děti můžeme vést již k jednotlivým sportům.“

Obtíže, kterým se dá předcházet

Absence pestrosti pohybu způsobuje velké množství problémů. „Když dítě někam popoběhne, vyleze nebo se na něco zavěsí, tak formuje tělo a posiluje svaly. Nedostatkem toho se v dnešní době setkáváme s tím, že jsou děti obézní, a především mají slabé napětí svalů, a to je větší problém. Chybí jim aktivita břišních svalů, mají špatné držení těla i stabilitu,“ vyjmenovává Chlupová. „Nejsou u nich neobvyklé ani bolesti hlavy, krční a hrudní páteře. Děti se neumí hýbat, kopat, házet, chytat, běhat. Mají problémy s koordinací pohybu a z toho mohou pramenit časté úrazy,“ doplňuje fyzioterapeutka.

Motivovat děti k pohybu by měli především rodiče či sourozenci. „Je jasné, že pokud rodiče nepůjdou příkladem, děti nebudou mít motivaci ani chuť do pohybu. Procházku lze ozvláštnit hrou, dobrodružstvím,“ popisuje Barvenčíková. „Jde také o to, aby se děti rozvíjely multisenzoricky – aby zapojily zrak, hmat, sluch a další, a podpořily kognitivní funkce,“ přidává neuroložka.

Zkombinujte hry a edukaci

Pohyb na čerstvém vzduchu lze dětem okořenit i návštěvou edukační stezky. Jednou z nich je 2,5 kilometru dlouhá pěšina kolem Veselského rybníka na Vysočině. Jejím cílem je ukázat, jak se chovat k přírodě. „Celá je věnovaná vodě a životu v ní i kolem. Má deset zastavení a na všech jsou kromě informací také interaktivní prvky – otáčecí kostky, odkrývací okénka a podobně. U posledního panelu je navíc ohniště a lavičky,“ popisuje spoluautorka Eva Nováková.

Dalšími jsou například Padák v Příbrami či planetární stezka s dětským hřištěm u Vesteckého rybníka nedaleko Prahy. V Přerově se zase nachází ta s názvem Předmostím až do pravěku, na které malé návštěvníky jistě ohromí socha mamuta. Právě tematicky laděné procházky vyzívají k zapojení fantazie a přípravě zábavně-sportovních úkolů. Jiskru můžete probudit u dětí, ale i u sebe.

Autor: Vendula Holková

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner