​Řecká vlajka nad hlavou. Jak si Šárka Kašpárková pomohla ke zlatu

Levá, levá, pravá. A nebo pravá, pravá, levá. Zkuste si to. Trefit při trojskoku odrazové nohy chce přece jen trochu cviku. Šárka Kašpárková se to naučila dokonale. Dokonce tak dokonale, že získala titul mistryně světa a její téměř devatenáct let starý výkon patří ještě dnes do top ten nejdelších skoků historie.

Sport je vrtkavý. Umí rozbourat papírové předpoklady i zaběhlé pořádky. Ale právě v tom tkví jeho krása. Opakovaně dokazuje, že má smysl se pokoušet o nemožné a bojovat do poslední možné chvilky.

Právě jako Šárka Kašárková při mistrovství světa v Aténách. Psal se rok 1997, kalendář ukazoval 4. srpna a česká trojskokanka měla před sebou soutěž, při jejímž sledování šel po zádech mráz. Nešlo se odtrhnout, prostě nešlo...

„Ještě dnes si ten závod dovedu přehrát minutu po minutě, vrací se mi všechny pocity,“ vypráví legendární atletka, která svým jménem zaštítila projekt Sazka Olympijský víceboj.

Hned svým prvním pokusem skočila Rumunka Rodica Mateescuová 15 metrů a 16 centimetrů. Hotovo, vymalováno... Kašpárková si sice jela pro medaili a pomýšlela dokonce na zlato, ale atmosféra na stadionu napovídala, že ostře sledované finále ženského trojskoku skončilo ještě dříve, než pořádně začalo. Češka se sice svým třetím pokusem dostala také za magickou patnáctku, vůbec poprvé v životě, ale protože to v ten moment stačilo jen na druhé místo, ani se neradovala.

„Celá sezona byla dobrá, proto jsem si věřila, že těch patnáct metrů skočím. Žila jsem tím, tu patnáctku jsem viděla všude. Hledala jsem ji třeba i na autech cestou z hotelu. Když jsem našla tři, bylo to dobré, když jsem je nenašla, bála jsem se, že to neskočím,“ popisovala svoje psychické rozpoložení ve dnech, které předcházely aténskému rozuzlení.

Patnáctku tedy skočila, ale na Mateescuovou to prostě nestačilo.

Pokračovaly další skoky, blížil se konec. Šárka Kašpárková si sice pořád věřila, že by mohla doskočit ještě dál, ale naděje se tenčila, a tak se její trenér Michal Pogány odhodlal ke kroku, který by se mohl vyučovat na všech psychologických kurzech. Rychle sehnal řeckou vlajku, předal ji Šárce a donutil ji, aby vlajku pořadatelské země zvedla nad hlavu.

Stadion ztichl. A pak náhle zabouřil!

„Cítila jsem, jak se pozornost všech diváků zaměřila přímo na mě. Byla to obrovská energie. Před pátým pokusem jsem zažila něco, co nikdy předtím a už nikdy potom.“

Věděla, že skočí daleko.

Byla si tím najednou tak jistá!

Počkala si na ten správný závan větru a rozběhla se.

První odraz. Druhý. Třetí! Dopad do písku a chvíle napětí u tabule, na které se měla každým okamžikem objevit hodnota výkonu. Bylo to daleko, to viděli úplně všichni. Ale jak daleko? Bude to stačit na rumunskou trojskokanku?

A pak ty číslice naskočily. Objevilo se 15,20 metru a Šárka Kašpárková věděla, že je mistryní světa. Jako první Češka v atletických disciplínách. Navíc jako vůbec první česká trojskokanka se skokem přes patnáct metrů.

Čtyři centimetry, které dokonale zamíchaly kartami.

Dodnes jde o platný český rekord a dokonce devátý nejlepší skok v historii disciplíny.

„Byla bych ráda, kdybych se dožila toho, že někdo překoná český rekord a ve světě bych si pak přála vidět ženskou, jak skočí za šestnáct metrů,“ vypočítává čtyřiačtyřicetiletá bývalá šampionka.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner