​Rodič jako trenér: Martin Hašek potkával syny doma i v práci

Byli spolu pořád, neutekli před sebou. Fotbalový trenér Martin Hašek je první kouč, jenž měl v éře samostatné české ligy v týmu dva syny: v Bohemians pod ním hrál Martin junior (23) i Filip (22). „Zajímavá zkušenost,“ usmívá se táta Hašek. Ve vršovickém klubu zůstal z rodiny sám, synové odešli.

Zdroj: ČOV/Markéta Navrátilová

Otec a dva synové v jednom týmu? „Má to jednu výhodu: když někdo zapomene v kolik je trénink, může se doma zeptat,“ s nadsázkou vyprávěl trenér Hašek v rozhovoru pro deník Sport.

Se svými syny se ve fotbalovém životě potkal několikrát: staršího Martina vedl ještě jako teenagera v béčku Sparty, následovaly společné štace v Pardubicích, Vlašimi (tam hrál i Filip) a u ligových Bohemians. Necepoval je jen na trénincích, dlouhé debaty o fotbale se odjakživa vedly i doma. „Že bychom si kvůli tomu lezli na nervy? Takový pocit jsem nikdy neměl,“ řekl Martin Hašek junior.

„Kluci jsou zvyklí, že se o fotbale bavíme pořád. Díky debatám můžeme přijít na spoustu věcí a vzájemně se učit,“ poznamenal otec Hašek.

Noční debaty

Všechno ale nebylo vždycky růžové, třeba po prohraných zápasech. Zatímco všichni ostatní hráči viděli trenéra naposledy na stadionu, Martin s Filipem na kouče znovu narazili doma. „Po jedné porážce ve sparťanském dorostu jsem byl unavený a nechtěl jsem už nic řešit, ale táta na mě doma půl hodiny řval. Nakonec jsme se pohádali,“ vzpomínal Martin junior, jenž od letošní zimy hraje ve Spartě.

„Druhý den po zápase často koukáme na záznam a rozebíráme si to, projedeme statistiky. Diskutujeme rovnocenně, žádné trenér a hráči. Tuhle výchovu jsme měli už od dětství a díky tomu už o fotbale něco víme. Je to výhoda, máme to od táty víc naposlouchané,“ popsal Filip.

Jak přepínali mezi rolemi? Odpovídá táta/trenér: „Na trénincích a při zápasech jsem se k nim snažil chovat jako k ostatním hráčům, doma se to často prolínalo. Tam jsou to pro mě synové i hráči, třeba když se bavíme o fotbale. Po tréninku mohla padnout věta dejme tomu k rodinným povinnostem, ale to už jsme měli po práci.“

Choulostivé téma

Tři Haškové v jednom klubu byli kuriózní atrakcí – často větší, než by sami chtěli. Museli poslouchat křiklouny na tribunách a čelit únavnému kolotoči spekulací o tom, že synové mají u táty protekci.

„Choulostivé téma,“ připustil trenér. Někdy syny schválně posadil mezi náhradníky, aby sobě i jim pomohl ulevit od tlaku. „Přitom jsem věděl, že jsou lepší než jejich konkurenti. Jenže někdy to musíte udělat, i když byste stejně dobrého hráče normálně postavili.“

Právě tlak fanoušků byl jedním z důvodů, proč Filip v létě odešel na podzimní hostování do Ružomberoku. „Část fanoušků měla pocit, že jsem Filipa protežoval, ale já ho spíš šikanoval. Kdyby se nejmenoval Hašek, hrál by na jaře častěji. Ke konci sezony jsem ho radši vynechával, abych nepřiléval olej do ohně,“ líčil táta Hašek. „Filip teď hraje v neutrálním prostředí a i já mám větší klid na práci.“

Za půl roku se můžou sejít znovu.

Přidejte se do facebookové skupiny Českého olympijského týmu - Co Čech, to trenér!

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner