​S trenérkou plaveckých nadějí: Změnili jsme cíle. Jsem teď více psychologem, občas ale potřebuji pomoc i já

Posunutí olympijských her, náhlá změna přípravy a uzavření bazénů. Čeští plavci nyní opět přišli o svá sportoviště, proto se uchýlili k sousedům na Slovensko, kde ve striktních podmínkách navázali na podzimní část přípravy. O tom, jak s nástrahami letošní sezony bojují plavci, promluvila trenérka Petra Škábová, pod jejímž vedením se připravuje i Barbora Seemanová, dvojnásobná vítězka Olympijských her mládeže v Buenos Aires.

Jak v kontextu přípravy vašich svěřenců vnímáte posunutí olympijských her? Komplikace nebo naopak užitečný čas navíc?
Určitě je to velké narušení cyklu, který byl cílený a čtyřletý. S odstupem času ale hodnotím tento problém pozitivně a v podstatě jako rok navíc, čas na „dodělávky“ a následně ovšem zkrácení dalšího cyklu, na což se taky musí myslet.

Prozradíte, jak jste po odložení Her upravili tréninkové plány?
V podstatě jsme plány jen posunuli. V době jarní pandemie byly velké změny hlavně v tom, že jsme se zaměřili vice na kondiční přípravu a vody bylo méně. To nás aerobně udrželo v dobré kondici a práci, která se pak ve vodě promítne.

Po létě se ale opatření znovu zpřísnila…
Bohužel jsme nyní neabsolvovali plné podzimní soustředění a máme mezinárodně zrušenou sezonu, což opět pohnulo s plány a cíli. Na druhou stranu, začínám být vyloženě dobrá v tom denně měnit plány a upřímně, co z toho bude za výsledek, uvidíme. Věřím, že se plavci zvládají přizpůsobovat, snažíme se vše brát pozitivně a koukat před sebe. Třeba až na další Hry v Paříži.

Nová motivace

Se závody je to bída. Jak zvládáte udržet sportovce motivované v době, kdy se plánovaný vrchol několikaleté přípravy posune o rok?
Změnili jsme cíle a motivací jsou nám časy. Vzhledem k tomu, že jsme sport časový, dali jsme si za cil posunout svá časová maxima, vytvořit si osobní rekordy, což bývá u mnoha plavců z mé skupiny útok na český rekord.

Myslíte i na to, že by se na olympijské hry nakonec kvalifikovalo více vašich svěřenců?
Splněný limit má z mé skupiny jen Bára Seemanová a já věřím v minimálně jeden až dva další útoky. To je pro nás velký cil. Že bude šance až v březnu či květnu 2021? Dáme to! Makáme s tímto cílem a vidinou už teď. Ne, výsledky se nerodí ze dne na den, ale chce to delší plán, splnění dílčích cílů a překonávání překážek.

Musíte být ještě větším psychologem než jindy?
Větším psychologem určitě jsem, někdy ale potřebuji pomoci i já. Od toho pak mám nejbližší a vím, kam zavolat. Když už ale se mnou někdo moc diskutuje, proč tohle a tamto a on tohle a já tohle, řeknu jen: Mlč a makej.

Je to i na vás větší nápor, že?
Větší asi ne, jen mě někdy přepadne taková frustrace a nejistota, co zavřou. Pro plavce je důležité téměř denně plavat. Na druhou stranu jsme si dobře psychicky odpočinuli od náporu na výsledky, užili jsme si volných víkendů, což vůbec normálně neznáme. Mám pocit, že to vše bylo ku prospěchu a plavci jsou nyní správně namotivováni.

Karolína Rýdlová

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner