​Sama začínala na rybníce. Budou mít rychlobruslaři rukopis Sáblíkové?

Když začínala, říkali jí Popelka z rybníka. To proto, že rychlobruslařka Martina Sáblíková v samých počátcích skutečně bruslila na rybníce, nebo svou rychlobruslařskou techniku pilovala na kolečkových bruslích či doma ve svém pokojíku na speciálně upraveném prknu.

I z takových poměrů však vyrostla v rychlobruslařskou superstar, kterou zdobí hned šest olympijských medailí. „Na domácích šampionátech, které jsme pořádali na rybníku, jsem normálně zametala a odhazovala sníh,“ popisovala už dříve Sáblíková.

Také později, ve své druhé domovině a na otevřeném oválu v italském Collalbu, získávala cenné zkušenosti. S pokorou a krok po kroku stoupala mezi rychlobruslařskou elitu – a v té se drží už více než deset let.

Basketbal nebo rychlobruslení?

Nechybělo přitom moc a mohli jsme Sáblíkovou vídat spíš na basketbalových palubovkách. Právě s tímto sportem totiž jedenáctinásobná vítězka seriálu Světového poháru začínala. „Jednou ale přišla za námi na kolečkové brusle a zkoušela to. Pak jsme se potkali s rodiči a plácli jsme si,“ líčí její trenér Petr Novák.

Chvíli kombinovala oba sporty, po roce se ale přiklonila k nabroušeným nožům. „Martina je člověk, který posunul české rychlobruslení nejvýše, jak je to možné. A já jí za to můžu jen poděkovat. Rozhodující je její hlava. Mohl jsem jí říkat, co jsem chtěl. Kdyby tomu nevěřila, tak jsme to možná za dva roky po velkých závodech zabalili. Ona ale do toho šla a pořád se zlepšovala," vysvětluje kouč.

Sedmnáctinásobná mistryně světa by jednou měla převzít jeho trenérské otěže. Vždyť už nyní svému trenérovi vypomáhá. Svůj odchod do rychlobruslařského důchodu však prozatím odložila do olympijských her 2022. „Hlavně proto, že si myslím, že ještě můžu mladším něco předat,“ říká trojnásobná olympijská vítězka.

A pak?
Další šampioni z Česka dost možná budou mít její rukopis...

Rychlobruslařské kluby a kroužky najdete ZDE.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner