​Šermířský klan Jurků znovu na olympiádě. „Řemeslo" se v rodině dědí

V publiku ji hlasitě povzbuzoval. Čtrnáctiletá Hana Jurková měla v šermířském turnaji na Olympiádě dětí a mládeže v Olomouckém kraji olympijskou podporu v bratrovi Jakubovi, účastníkovi olympijských her v Tokiu. Cenné rady, které ji dovedly až do čtvrtfinále, jí servíroval další olympionik, dědeček Jaroslav Jurka.

Zdroj: www.olympijskytym.cz

Jurkovi to rozhodně neměli na olympiádu daleko. Vždyť historicky první soutěž šermu na ODM se konala v jejich domovské hale TJ Dukla Olomouc, kam zavítali skoro všichni členové rodiny. Nejvíc podporoval Jurkovou dědeček, který je zároveň trenérem všech Jurků.

„Je to velký zážitek, ale Hanka je ještě nevyzrálá, protože je mladá. Čtrnáct let je pro šerm teprve začátek. Je potřeba, aby si uvědomili, že to nejde za den, za rok, za dva. Tam musí být léta praxe, Kuba už šermuje devět let. Je to mnoho hodin tréninku,“ líčil Jaroslav Jurka. „Vychoval jsem všechny šermíře v rodině, kteří šerm technicky zvládají, ale je nutné, aby dokázali ovládnout i svou psychiku při závodech.“

Podpořil ji i bratr Jakub. „Před olympiádou mi říkala, že je strašně nervózní. Cítila zbytečnou zodpovědnost, ale já to beru pozitivně, protože to jsou zkušenosti, které pak pomůžou na nějakém větším turnaji, kde třeba zase budou kamery. Už to nebude poprvé, už bude vědět, jak se chovat, jak dát rozhovor.“

jak naložit s talentem

Jednou by se i ona mohla kvalifikovat na olympijské hry. „Strašně jí přeju olympiádu a doufám, že bych se toho mohl někdy dočkat, ale cesta na vrchol je strašně dlouhá a nepředvídatelná. Pokud u šermu zůstane, bude záležet na tom, jak naloží se svým talentem. Musí jí zůstat pracovitost, píle a zapálenost, což jsou podle mě faktory, které potom rozhodují, jestli je člověk úspěšný,“ pokračoval olympionik z Tokia.

Děda Jaroslav, který se zúčastnil olympiády v letech 1976 a 1980, šermoval s kordem i s fleretem. „Hanča má zájem o šerm a určitě jí chceme maximálně pomáhat a zkusit ji dostat na olympiádu. Pokud by ale třeba studovala medícínu, těžko by kombinovala trénink a učení.“

Šermířské umění se v rodině dědí z generace na generaci. „Hanča na šermu viděla svého dědu, tátu i bráchy, takže si ho zkusila a už to jelo. Je to asi v genech. Teď už jenom tu bojovnost, protože technika se dá naučit, ale bojovnost musí být vrozená,“ zakončil Jaroslav Jurka.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner