​Škola kola: 3. díl – Jak děti naučit jezdit bezpečně?

Dobře padnout z kola je umění. A čím dřív se to děti naučí, tím lépe. Ve třetím díle našeho videoseriálu vás Radomír Šimůnek mladší s Jaromírem Friedem seznámí s hravými triky, díky nimž si budou děti během jízdy počínat mnohem bezpečněji.

Z otevřené branky vyběhne přímo před kolo pes. Před námi jedoucí auto nečekaně prudce zabrzdí. Na stokrát projetém místě v lese se najednou objeví pohozená silná větev.

Záleží jen na naší fantazii, kolik černých scénářů dokážeme vymyslet, ale jasné je, že dítě by je mělo bezpečně zvládnout. A právě k tomu slouží spousta her na kole, při kterých ladí nejen koordinaci, ale učí se i předvídavost.

„Můj táta mě přednaučil spoustu věcí, takže když jsem se pak objevil na kole mezi ostatními dětmi, choval jsem se mnohem líp,“ vzpomíná na své začátky Radomír Šimůnek mladší.

To lépe se v daném kontextu rovná výrazu bezpečněji...

Radomír Šimůnek mladší je skvělý cyklokrosař, aktuálně obléká dres mistra republiky. Jaromír Friede byl domácím šampionem na silnici, úspěšně ale jezdil i cross-country. Proto při tréninku svých Cyklo kroužků vycházejí ze svých vlastních zkušeností.

Tlesk! Děti se zastaví. Tlesk! Děti se rozjedou. Banalita? Ne, třeba tohle je přirozená forma tréninku reakce na nenadálou událost. Děti se učí rychle a bezpečně vyklapnout nohu z pedálu nebo ji sundat ze šlapky.

Podávání bidonu. Jaromír Friede stojí s náručí plnou cyklistických lahví a okolo projíždějícím dětem ji jednu po druhé podává. „Baví je to, tohle vídají na velkých závodech, chtějí si to vyzkoušet,“ vysvětluje Friede. Zároveň ale procvičují koordinaci. A když se vracejí, bidon po Friedem hodí. Je to zábava, ale přitom to není pro malé prcky zase tak snadné.

Fotbal na kole? No jasně! Stačí položit na zem míč a každé kolemjedoucí dítě musí rychle sundat nohu z pedálu a do míče kopnout.

„Nebo udělám zatáčku na kluzké trávě a děti jezdí stále do kola. Poznávají tak hranici toho, kdy kolo ještě drží a kdy už podklouzne,“ přichází s dalším tipem Jaromír Friede.

„Nesmí to být školní dril. Všechno je to hra, děti to musí bavit,“ přidává Šimůnek.

A jaké hry používáte s dětmi na kole vy?

Poslední díl našeho videoseriálu najdete na Sportu v okolí ve čtvrtek 16. června.

Škola kola:1. díl - Jak vybrat dětské kolo

Škola kola: 2. díl – Jak správně šlapat

Rozhovor s Radomírem Šimůnkem mladším

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner