​Školní rok se blíží. Jak vybrat správné kroužky?

Konec prázdnin je za rohem, začíná čas plánování mimoškolních aktivit vašich dětí. Co takhle zkusit sportovní kroužek? Nabídka bývá rok od roku rozmanitější, určitě si dokážete vybrat. Že nevíte, jak začít? Malé uklidnění na začátek: není to nic složitého, stačí jen zohlednit pár důležitých detailů.

Robinovi je devět. Když přijde ze školy, praští taškou do kouta, sbalí si milovaný dres Chicaga Bulls a vyrazí na basketbalový trénink. „Moc mě to baví. Mám tam plno kamarádů a skvělé trenéry, ani trochu se nenudíme,“ usmívá se nastávající čtvrťák. Basket bude hrát teprve druhou sezonu, v první a druhé třídě chodil do školního kroužku se zaměřením na všeobecnou sportovní průpravu.

A co vaše dítě? Uvažujete o přihlášení do sportovního kroužku? V první řadě je potřeba si s vaším potomkem vyjasnit jeho očekávání. Chtěl by zkusit individuální, nebo kolektivní sport? Nebo se prostě chce jen hýbat? Klíčové je nechat finální volbu přímo na dítěti, svoje ambice se v tomto případě snažte upozadit. Do kroužku přece bude chodit váš syn či dcera, ne vy.

Trpělivost především

Důležité je dítě nepřetěžovat, dvě nebo tři návštěvy sportovního kroužku týdně pro začátek postačí. U mladších dětí je žádoucí i nižší frekvence, protože například pro prvňáky je velmi složitá adaptace na nový životní rytmus ve škole. Pozor ale na opačný extrém, nenechávejte vaši ratolest na gauči u televize. Dítě potřebuje alespoň hodinu přirozeného pohybu denně, klidně i mimo kroužek.

Při jeho výběru se můžete inspirovat zkušenostmi vašich známých, jejichž dítě už někam dochází, a rozhodujte se i podle nátury vašeho juniora. Dá se předpokládat, že extrovert nebude mít problém se začleněním do neznámého kolektivu, zato introverta je vhodnější někam přihlásit s kamarádem, aby se v novém prostředí hned od začátku cítil jistěji. Někdy to chce i kus trpělivosti, protože ne vždycky se výběr kroužku povede na první pokus.

S drilem nespěchejte

A ještě jedno choulostivé téma: specializace na konkrétní sport. Vyplatí se nespěchat a jít podle modelu Robina, jehož příběhem jsme načali tento text. Je nanejvýš vhodné začít s univerzální pohybovou průpravou, zaměření na konkrétní sport počká. I proto, že u brzké specializace hrozí zbytečné přetížení jedné skupiny tělesných partií nebo v krajním případě syndrom vyhoření.

„U těch nejmenších to musí být primárně o radosti z pohybu, je chybou dítě od pěti let drilovat v jednom sportu,“ zdůrazňuje renomovaný fotbalový trenér Karel Krejčí, jenž začínal u dětí. „Zcela zásadní je důraz na všeobecnou sportovní průpravu a komplexnost, ať děti dělají co nejvíc věcí.“

Sportovní kluby a kroužky ve svém okolí najdete ZDE.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner