​​Sledge hokej: Když handicap není překážkou

Relativně krátká historie, zároveň pozice jednoho z nejsledovanějších sportů zimní paralympiády. To je v kostce sledge hokej.

Zdroj: www.sledgehokej.cz

Sledge hokej, který má svoje kořeny v klasickém hokeji, se rychle dostal na přední místa ve sledovanosti na Paralympijských hrách. A není se čemu divit. Borci se rozhodně nešetří a při zápasech není nouze o tvrdé zákroky.

Pravidla jsou v zásadě shodná s klasickým hokejem. Rozdíly můžeme najít v hrací době (3x15 minut), předepsané výstroji a nebo například v počtu hráčů v jednom týmu.

Vybavení se skládá ze speciálních saní se dvěma noži, ocelovým rámem a sedákem. Hráči mají klasickou hokejovou přilbu s mřížkou na ochranu obličeje a chrániče horní části těla. Dále jsou vybaveni krátkými hokejkami, které se používají i pro pohyb po kluzišti. Hokejky mají totiž na jedné straně ocelový hrot, kterým se hokejisté odrážejí od ledu. Sledge hokej je proto určen výhradně pro sportovce s postižením dolní části těla.


První byli ve Zlíně

Sledge hokej má padesátiletou tradicí a v rámci paralympiády debutoval v Lillehammeru v roce 1994, kde vyhrál tým Švédska.

V Česku je zaregistrována osmička klubů. Například českobudějovický Motor Sledge nebo zlínský SKH LAPP, který je pětinásobným mistrem České sledge hokejové ligy.

Českobudějovičtí sledge hokejisté za svou čtrnáctiletou historii vychovali několik reprezentantů, kteří se stali platnými hráči na světových turnajích. V letošním ročníku ligy sice obsadili sedmou příčku, ale to je motivuje k větší píli, aby v příštím roce nakoukli na medailové stupínky. Tým Motor Sledge ve svých řadách rád uvítá každého zájemce o tento sport.

SKH LAPP Zlín obsadil první příčku v letošním ročníku ligy a to už počtvrté za sebou. Zlínský tým byl navíc vůbec první první v republice, kdo se začal sledge hokeji věnovat. Založený byl už v roce 1999. Za skoro dvě desetiletí vyhráli zlínští 5x titul a od sezony 2003/2004 mají třináct medailí. Také SKH LAPP ve svých řadách rád přivítá nové členy.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner