​Stezka železné opony. Poznejte na kole českou historii

Stezce železné opony vedoucí od Barentsova k Černému moři měří více než 10 000 kilometrů. Pojďte si s námi projet na kole český úsek...

Stezka železné opony je cyklistickou trasou měřící bezmála 10 000 kilometrů, která vede skrz Zelený pás a začíná u Barentsova moře, sleduje norsko-ruskou hranici k finsko-ruské hranici a Baltskému moři. V Rusku stezka projíždí městy Vyborg lemující Vyborský záliv a Petrohrad. Ten leží v severozápadní části Ruska při ústí řeky Něvy do Finského zálivu, který je součástí Baltského moře. Posledním městem, které v Rusku stezka protíná, je Kaliningrad.

Následně stezka zamíří k pobřeží Estonska, odkud směřuje do Lotyšska. Zde stezka lemuje západní hranice státu, tzv. Ainaži o celkové délce kolem 561,8 kilometru. Stezka se zde rozděluje do 11 částí, kdy každá je zcela unikátní. Po trase můžete navštívit historické město Tallin nebo se kochat projížďkou několika přírodními rezervacemi (Engure, Pape), národními parky (Slītere, Ķemeri) či překrásnou biosferickou rezervací Vidzeme, která zasahuje do všech zmíněných přírodních památek. Jakmile opustíte Lotyšsko, dostanete se do Litvy, ve které můžete obdivovat přírodní památku UNESCO zvanou Curonian Spit. Po projetí části Polska a bývalého východního Německa, kde stezka směřuje do města Lübecku, postupně kopíruje bývalé hranice mezi východním a západním Německem až do místa, kde spolu hraničí Sasko, Bavorsko a Česká republika.

A to je to, co nás zajímá. Zkontrolujte si pořádně kolo, protože vás čeká tak trochu jiné poznávání České republiky.

V České republice je stezka vedena z trojmezí u Aše Karlovarským krajem přes historický Cheb, u něhož se nachází památník obětem železné opony Svatý kříž. Dalším zajímavým místem odkazujícím na historii je památník přestřižení železné opony 1989 u Nových Domků a Muzeum železné opony u hraničního přechodu v Rozvadově. Poté se trasa vedoucí částečně i po bývalé vojenské cestě, tzv. signálce, dostává na území Českého lesa. v Bavorské rudě se trasa dostává na území národního parku Šumava, kde kromě krásné přírody naleznete i venkovní expozici železné opony. Po přejetí Šumavy vás čeká průjezd podél schwarzenberského plavebního kanálu následovaný sjezdem do Vyššího Brodu. Po projetí území České Kanady si nenechte ujít prohlídku renesančních Slavonic, v jejichž blízkosti se nachází i areál pevnostního opevnění předválečného Československa.

Za Slavonicemi se dostáváte na území jižní Moravy s nejméně náročnou částí trasy co do kopcovitosti terénu. Při vjezdu do NP Podyjí přijedete až k návštěvnickému centru parku v Čížově, kde si můžete prohlédnout na 350 metrů zachovalé železné opony včetně strážní věže. Z Podyjí vás cesta dovede do významného historického a vinařského centra na trase – Znojma. Smutnou historii nacismu v Evropě dokumentují po celé délce trasy desítky bunkrů a pevností, budovaných před druhou světovou válkou. Dominantou nejen Pálavy je středověký Mikulov, kde stojí za to si prohlédnout novou Stezku svobody vyprávějící příběhy lidí, kteří se pokusili překročit železnou oponu. Za Mikulovem stezka vstupuje do Lednicko-valtického areálu, území zapsaného do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Historii železné opony dokumentuje muzeum ve Valticích zřízené v budově bývalé celnice. Česko opouští Stezka železné opony nedaleko soutoku dvou největších řek regionu – Moravy a Dyje u Břeclavi.

Více informací najdete na stezkách Greenways.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner