​Street workout je cvičení pro každého

Už zhruba od šesti let věku se mohou děti věnovat street workoutu. Nejde totiž jen o cvičení jako takové, ale i o naučení se různých triků, zdokonalování základní motoriky a zbavení se strachu.

Zdroj: Pixabay

Street workout je sport, jehož základy naleznete různě ve světě, nejintenzivněji se však rozvíjel ve Spojených státech a pak v tehdejším Sovětském svazu. Právě tam si mládež krátila dlouhé chvíle cvičením, v té době však nebylo k dispozici tolik posiloven, proto se využívalo vše, co bylo dostupné – zábradlí, hrazdy, zídky.

Postupem času, jak se sport vyvíjel a rozšiřoval, vznikala speciální místa přímo pro trénování kalisteniky (cvičení s vlastní vahou) a street workoutu. Dnes je v České republice několik desítek „hřišť“, která jsou veřejně přístupná zdarma. Dokonce vznikají i posilovny, které se specializují na správné provedení cviků a zapojení konkrétních svalových partií.

Human flag

Pokročilí sportovci zvládnou několik stylů shybů ve velkém počtu opakování a nebo jeden z nejtěžších cviků a to human flag, nebo-li "lidskou vlajku" na svislé tyči.

Základními cviky jsou shyb, svis a samozřejmě několik typů kliků. Správné provedení kliků je pro další cviky naprosto nezbytné. Děti cvičí hrou a tak se věnují různým přeskokům, základním cvikům na hrazdě nebo šplhu. Výjimkou nejsou výmyky nebo cviky na kruzích.

Vybavení pro tento sport je prosté – sportovní oblečení včetně bot a sáček s křídovým práškem proti klouzání rukou. Pro některé cviky jsou potřebné cvičící gumy, které dokáží například při shybu ubrat hmotnost o pět až padesát kilogramů. Cena gum se pohybuje v řádu stokorun.

Ve street workoutu se pořádají i soutěže a to jak vytrvalecké (například největší počet shybů), ale i freestylové sestavy několika cvičících, kteří předvádějí různé triky.

Cvičení pro děti i dospělé

Například pražská posilovna ERS Workout na Žižkově nabízí tréninky pro děti prakticky celý týden. K dispozici mají profesionálně vybavený prostor včetně dopadového prostoru, plného molitanu pro trénink skoků a přemetů. Děti tréninkem získají flexibilitu a základní sílu. Tréninky jsou vedeny zábavnou formou a děti zvládají díky nadšení i náročnější cviky během pár tréninků. Trénovat s dětmi můžete i vy v posilovně při speciálních hodinách pro začátečníky a pokročilé buď přímo v žižkovské posilovně nebo na mnoha veřejných hřištích.

Na jižní Moravě je k dispozici prostor s názvem Workout Brno. Tělocvična v Králově Poli má vše co je potřeba – hrazdy, kruhy, bradla a dostatek prostoru pro několik cvičících. Brněnští trenéři pořádají tréninky pro děti v několika skupinách: přípravka 8 – 12 let, začátečníci 13 – 18 let, pokročilí 13 – 18 let a dospělí od osmnácti let výše. Nábor je otevřen celoročně.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner