​Studená sprcha nebo chůze ve sněhu. Kdy a jak začít s otužováním?

Dny se krátí, venkovní teplota klesá a zima je za dveřmi. Pokud vás přepadá podzimní deprese, můžete se z ní dostat třeba otužováním. Je staré skoro jako lidstvo samo a má spoustu zajímavých účinků v čele s posílením imunity. Můžete začít hned teď. Na následujících řádcích dostanete návod, jak na to.

Zdroj: Getty Images

Mizerná nálada, osobní problémy, časté nemoci... Učitel Marek se kolem čtyřicítky motal v kruhu. Dostalo ho z něj otužování, ke kterému ho přivedl kamarád. „Dlouho jsem se mu vysmíval, ale teď se každé ráno sprchuju ve studené vodě, rád si dopřeju kryoterapii a v zimě s kamarádem plaveme ve Vltavě,“ usmívá se Marek. „A dávno mi není pod psa, svět je najednou daleko příjemnější místo.“

Z otužování je hit a fenomén dneška, věnuje se mu čím dál víc Čechů. A není se co divit: celkem snadno si můžete vylepšit obranyschopnost organismu a třeba se i zbavit přebytečných tuků. Jak naznačuje Markův příběh, díky vyplavování endorfinů se vám zlepší nálada a pravidelným otužováním si navíc posílíte vůli či snížíte vysoký krevní tlak. Teď je ideální čas začít - a nejen proto, že blížící se zima může být v domácnostech a kancelářích chladnější než dřív...

Nechte se prohlédnout

Ptáte se, jak začít? Zlatá rada číslo jedna: nespěchejte na sebe. Nejdřív si ujasněte, co od otužování vlastně očekáváte, a pak vyrazte za lékařem. Je dobré mít jistotu, že je ve vašem těle všechno v pořádku a že vám otužování neublíží. Problém by mohli mít například lidé s pokročilejšími oběhovými potížemi či nemocným srdcem.

Pokud jste zdraví, můžete pomalu začít s domácím otužováním. Oblíbeným rituálem začátečníků je ranní sprcha: odstartujete s vlažnou vodou a postupně teplotu snižujete do hodnot, které ještě snesete. I tady se vyplatí nespěchat a kohoutkem otáčet hodně pomalu.

Nejdřív ručník, pak sprcha

I při otužování platí, že nemá smysl nutit se do něčeho, co by vám bylo nepříjemné. Nebojte se začít s pomalým oplachováním obličeje nebo nohou osuškou namočenou ve studené vodě. Poté, co si tělo zvykne, může následovat zmíněné sprchování od vlažné po velmi chladnou vodu. V zimě bohatě stačí dvě až tři minuty, v létě snese tělo pokročilého otužilce i dvojnásobek.

Pro nejzkušenější bývá třešničkou na dortu zimní koupání ve studené řece či jezeru, klidně mezi ledovými krami. I v tomhle případě je nutné přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu a věku. A z bezpečnostních důvodů je dobré tenhle druh otužování provozovat minimálně ve dvou lidech.

Zapojte děti

Otužovat se můžete i s dětmi, ale u nich buďte dvojnásob opatrní. Můžete začít třeba tím, že jim snížíte teplotu v místnosti, kde spí, a v zimě je nebudete zbytečně navlékat do mnoha vrstev. Potomky můžete inspirovat sami svým příkladem: otužování není jen o studených sprchách či koupelích v ledové řece. Počítá se i třeba krátká chůze ve sněhu, dospělému v pohodě stačí tři minuty.

Mimochodem, vývoj otužování těla je dlouhý proces a počítá se na měsíce. Tempo se u jednotlivých lidí liší, každý jsme originál. Odborníci mluví o tom, že skutečným otužilcem se člověk stává zhruba po dvou letech.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner