​​Terčová, cílová, česká národní házená. Aneb předchůdci dnešní házené

Nepotřebovali bychom ani všechny prsty jedné ruky, abychom spočítali, kolik sportů vzniklo přímo na území dnešní České republiky. Jedním z nich je národní házená, jež vznikla už na začátku 19. století jako reakce na zařazení tělovýchovy do osnov tehdejších školních zařízení.

Tento důležitý milník odstupující od názoru, že sport pouze odebírá na pozornosti žáků ke studiu, byl hlavním zažehnutím české sportovní scény pro širokou veřejnost. Národní házená našla podporu i u Mezinárodní federace ženských sportů, která usilovně hledala sporty, které by byly vhodné i pro ženy.

Národní házená měla zprvu různá pravidla lišící se kraj od kraje. S postupným rozmachem však přišlo i ustálení pravidel a díky jugoslávským studentům se sport dostal i do světa, kde nabíral na veliké popularitě. Po druhé světové válce se sešla mezinárodní sportovní komise, na které však chyběl český zástupce a tak typicky česká pravidla nahradila pravidla z Německa a severských zemí. Hrdí Češi však na svou mutaci házené nikdy nezanevřeli a hraje se dodnes.

V obou házených proti sobě stojí dva týmy, jejichž úkolem je rychlými přihrávkami rukama dostat míč do protivníkovy brány. Hráč může mít míč v držení po omezenou dobu a může s ním uběhnout omezený počet kroků. Díky tomu je hra dynamická a plná zvratů. Zápasy většinou končí dvouciferným počtem gólů u obou týmů.

Hlavním rozdílem mezi národní házenou a tou klasickou je rozměr branky. Ta je oproti jiným míčovým sportům vyšší než širší. Rozměry brány pro dospělé hráče činí na výšku 240 a na šířku pak 200 centimetrů. Hrací pole je rozděleno na třetiny. V jednotlivých třetinách se však mohou pohybovat jen někteří hráči dle svého postu. Týmy jsou shodně po sedmi hráčích, avšak v české házené jsou 3 útočníci, 2 záložníci a jeden obránce s brankářem.

I přes to, že je národní házená hraná vesměs jen na našem území, je stále velmi populární a věnuje se jí hned několik oddílů. Velká část z nich má i otevřené nábory pro děti i dospělé.

V Praze se národní házené věnuje například oddíl TJ Avia Čakovice, který má v současné době otevřený nábor pro děti od 6 do 12 let. Tréninky se konají každou středu od 17:15.

Tělovýchovná jednota Žatec je hlavním zástupcem tohoto českého sportu v Ústeckém kraji. I tento klub má vypsaný nábor pro děti i dospělé. Tréninky probíhají dvakrát týdně v žatecké Sokolovně.

1. oddíl národní házené Brno rád do svých řad přijme nové hráče do přípravky (5-7 let) a také mezi mladší žáky ve věku od 8 do 11 let. Hřiště v Brně Řečkovicích nabídne bohaté sportovní vyžití během tréninků, jinak se cestuje na zápasy po celé republice.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner