​TIPY Adama Helceleta, jak zlepšit soustředění na práci či studium díky pohybu

Skloubit pohyb a náročné studium nebo hromadu pracovních povinností, u kterých každý den celé hodiny téměř nehnutě sedíme, se zda často jako neřešitelné. Víte ale, že když si dáte pravidelnou pauzu, projdete se, protáhnete, můžete zlepšit efektivitu své práce a hlavně se cítit fyzicky i psychicky lépe? Podívejte se na tipy desetibojaře Adama Sebastiana Helceleta, který má za sebou náročné období dokončování studia na vysoké škole, při kterém stále vrcholově sportoval.

Zdroj: Vladimír Koča

Proč ses rozhodl pokračovat ve studiu na vysoké škole?

Mě obecně studovat baví a maturita mi přišla málo. Musím rovněž myslet na zadní vrátka, až jednou skončím s atletikou.

Jak těžké bylo skloubit profesionální život sportovce a studium?

České školství není bohužel přizpůsobené tomu, aby člověk mohl profesionálně sportovat a zároveň studovat. Kolikrát jsem si sáhnul na dno, abych vše zvládnul. Ale dnes mám bakalářský titul a zároveň pokračuji v přípravě na olympiádu v Tokiu.

Co ti nejvíce pomohlo, aby ses lépe soustředil?

Rozhodně odpočinek! Jakmile jsem zjistil, že se nesoustředím, musel jsem si dát pauzu. Hodně jsem se snažil hledat motivaci, aby mě to aspoň trochu bavilo.

Co bys doporučil ostatním, aby zařadili do každého dne, kdy tráví hodiny učením či prací u počítače?

Nastartujte se každé ráno nějakým pohybem, třeba rychlejší procházkou nebo krátkým proběhnutím. Pohyb na čerstvém vzduchu vám udělá dobře fyzicky i psychicky a hned je ten den pak od rána lepší. Během dlouhého sezení je dobré se protáhnout a dát tělu zase nějaké nový impuls. Dávejte si mezi učením pravidelné pauzy. Nezapomínejte také dobře a kvalitně jíst, ať nemusíte zbytečně přemýšlet nad nepohodou kvůli hladu nebo těžkému žaludku.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner