​​Rady pro hokejové rodiče: Je to jen hra!

Vyhrát hokejový zápas je báječná věc. Ale ještě lepší je hokej hrát. A vůbec nejlepší je hokej milovat. A to je už na vás – hokejových rodičích.

Zdroj: Pixabay

1. Jsou to ještě děti.

2. Je to jen hra.

3. Trenéři jsou dobrovolníci.

4. Dokonce i rozhodčí jsou lidé.

5. Nevychováváme děti pro boj v divočině.

Pět zlatých pravidel, která najdete na celé řadě amerických a kanadských stadionů, kde trénují dětské a mládežnické týmy. Všechna pravidla jsou určena pro rodiče malých hokejistů, protože právě ti svým působením ovlivňují své potomky.

Jak se tedy chovat, aby vaše děti nemilovaly pouze výhry, ale především hokej jako takový?

Buďte trpěliví a realističtí

Ne každý je zrozený pro NHL. A i kdyby byl, všechno důležité se ukáže mnohem později. Malí hokejisté potřebují především vaši podporu a pochvalu. Nekritizujte je, netlačte na ně. Je jedno kolik gólů nastřílí, kolik jich dostanou a jestli budou místo bruslení radši skákat rybičky. Vaším cílem by měl být úsměv na jejich tvářích.

Držte se své role

Možná se to na první pohled nezdá, ale hokej je nesmírně komplexní a obtížná hra. Pokud nemáte s hokejem osobní zkušenosti, raději své názory neuplatňujte a nechte všechno na kvalifikovaných trenérech. A ideálně to udělejte i tehdy, pokud jste hokej někdy hráli. Nevnášejte do dětských hlav zmatek tím, že budete před dětmi kritizovat trenéra a jeho metody. Vy máte být především opora.

Pocit sounáležitosti

Dobrovolně jste vybrali hokejový klub a svého potomka svěřili do rukou trenéra. Nezbývá než svému rozhodnutí věřit. Vaše dítě vás chce vidět povzbuzovat na tribuně bez ohledu na výsledky zápasů. Začíná žít hokejem a chce, abyste to tak měli stejně. Chce, abyste podporovali celý tým, nechce vás vidět křičet na trenéra, spoluhráče nebo rozhodčí.

Tým je nejvíc

Hokej je hra emocí. Zkuste svému dítěti vysvětlit, že je sice třeba každý gól oslavit, ale vždy tak, aby neponižovalo soupeře a zároveň se radovalo společně se svými spoluhráči – bez nich by nebylo nic. A nezapomeňte, pokud nejste na zápase, nikdy byste se neměli ptát jako první na výsledek, ale vždy především na to, jak si dítě utkání užilo.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner