​V dětském věku se rozhoduje o fyzické kondici v dospělosti

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. O fyzické kondici a vztahu ke sportu to platí určitě. Pohybové návyky už v útlém dětství zásadně formují nejen naše budoucí sportovní úspěchy, ale hlavně správnou stavbu těla a fyzickou odolnost. Na co je proto důležité u dětí pamatovat?

Zdroj: Archiv Přemysl Vida

Zdraví na prvním místě

Pravidelný pohyb je potřeba pro správný vývoj kostí, páteře a celkové držení těla. Pohybové návyky u dětí už v raném věku rozhodují o tom, jak budou během života pohyblivé a zda se u nich nevyskytnou určité ortopedické potíže jako například skolióza nebo bolesti zad obecně. Řadě takovým problémům lze poměrně snadno předcházet, potřeba je především vůle a vytrvalost rodičů. Právě na nich je, aby dohlíželi na to, že děti nesedí jen doma u počítače, ale naučí se také běhat venku, nejlépe bosy po trávě. Právě tak se u nich může správně vyvinout klenba nohou i zdravé držení těla.

Hlavní je všestrannost

U malých dětí se nemusí jednat hned o trénink ve sportovních klubech. Důležitá je především všestrannost, pohybové aktivity rozvíjející obratnost a postřeh. Ideální jsou proto například míčové hry, fotbal, vybíjená, později i volejbal. Hlavně by se děti měly hýbat venku na čerstvém vzduchu a zároveň na přírodním podkladu, trávě nebo třeba písku. Pokud byste děti chtěli přihlásit do nějakého sportovního oddílu, skvělou průpravou i pro další sporty jsou například atletika, gymnastika a plavání. Sportovní kluby ve vašem okolí můžete najít zde.

Rodiče vzorem

Prvním sportovním vzorem jsou pro děti především rodiče. Nemusíte přitom být profesionálními sportovci, abyste Vašim dětem předali kladný vztah ke sportu. Hlavní je společně strávený čas, zábava a pozornost, kterou při pohybových aktivitách dětem můžete věnovat. Nezapomínejte, že nejjednodušším, a přitom zásadním pohybem je chůze, takže kromě sportovních her vyrazte třeba na výlet nebo alespoň na procházku do přírody.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner