​V lyžařských školách naučí lyžovat děti i ty dříve narozené

Jak začít? A hlavně kde? Sněhová nadílka láká k lyžování, co tedy vyrazit na hory?

Začněme trochou šedé teorie. Lyžování se rozděluje na dva základní druhy – severské a alpské. Severské lyžování je zjednodušeně řečeno běh na lyžích a skialpinismus. Jako alpské lyžování je označováno zejména sjezdové lyžování a právě tomu se budeme věnovat.

Od teorie přejdeme k historie. Alpské, tedy sjezdové, lyžování je populární po celém světě hlavně jako skvělá sportovní aktivita. Dříve přitom lyže sloužily hlavně jako dopravní prostředek. Až během 20. století se lyže staly rekreačním sportem a následně i závodní aktivitou. Pod sjezdové lyžování spadá několik disciplín: sjezd, slalom, obří a superobří slalom a alpská kombinace (sjezd a slalom). V našich končinách se rekreačně provozuje zejména sjezd a slalom. Všechny tyto disciplíny jsou technicky náročné a proto vypilování správného provedení „obloučků“ vyžaduje hodně tréninku. V současné době jsou nejoblíbenější takzvané carvingové oblouky, tedy oblouk prudce řezaný bez smýkaní. Tímto obloukem se nebrzdí, ba naopak je s ním možné i zrychlovat. Další disciplínou provozovanou nejen v našich končinách je freeride, kde se používají kratší lyže a jejich ideálním prostředím jsou jednak neupravené svahy s přírodními překážkami nebo freestyle parky s umělými překážkami a skokánky.

Vybavení lyžaře prošlo za poslední roky výrazným technologickým pokrokem. V první řadě jde o lyže správné délky. Ta se dnes určuje úplně jinak než před několika lety. Záleží totiž na vašich zkušenostech, terénu, v němž chcete lyže využívat, na vaší hmotnosti a v neposlední řadě také právě na stylu oblouku. S délkou a správným typem lyží vám poradí ve všech specializovaných prodejnách. Nedílnou součástí je vázání, do kterého se zacvakávají lyžařské boty – lyžáky. Dále potřebujete hůlky pro odraz a stabilitu, přilbu a brýle. Kvůli bezpečnosti se hodí i chránič páteře a kvalitní nepromokavé a neprofukové oblečení a rukavice.

Zájemci o lyžování mají nyní ideální čas pro naučení se na tomto skvělém sportovním náčiní. Ve většině lyžařských areálů jsou v provozu lyžařské školy jak pro děti, tak i pro dospělé. Každého tam naučí naprosté základy i pokročilé techniky.

Například Ski resort Dolní Morava nabízí několik kurzů, jež jsou rozděleny jednak podle věku a také podle schopností daného lyžaře či lyžařky. Dolní Morava nabízí jak individuální, tak skupinové lekce. Ski resort najdete ve stejnojmenné obci Dolní Morava zhruba 35 kilometrů severně od Šumperka. Veškeré informace o kurzech, ceník a možnost přihlášení najdete zde.

Ski areál Němčičky má v nabídce víkendové lyžařské kurzy pro děti i kurzy pro školy. Pro menší sportovce je k dispozici lyžařská školka i individuální kurz. Pro dospělé budoucí lyžaře je určen „kurz pro dříve narozené“. Ski areál má s kurzy více než dvacetileté zkušenosti.

Na Zadově věří, že mnoho let zkušeností, osobní přístup a kvalita služeb jsou základem pro kvalitní výuku. Sami se o tom můžete přesvědčit v jejich lyžařském kurzu který je provozován kromě Zadova i na Kvildě. Pro děti od 3 do 14 let je vedle kurzů k dispozici i vybavená herna s tvůrčím programem.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner