​Vánoční svátky v pohybu. Vydejte se za betlémy i do přírody

Dobrá nálada je v těchto dnech potřeba víc než kdy jindy. A taková procházka nebo výlet o vánočních svátcích či prázdninových dnech je téměř jistota, že se tolik potřebné endorfiny dostaví. Během dnů volna si třeba můžete prohlédnou řadu nádherných betlémů, nebo jen nasávat kouzlo české zimní přírody. Krásných míst je v tuzemsku víc než dost. Máme pro vás pár tipů.

Naučná stezka na Petrovicku
Vyrazit můžete třeba do středních Čech. Na Petrovicku, v kraji kamenů, se můžete projít naučnou stezkou, díky které poznáte právě řadu rozličných balvanů. Stezka začíná i končí v Petrovicích a měří téměř 27 kilometrů. Absolvovat můžete jen její části. Celkem 20 informačních tabulí vás upozorní nejen na různorodé kameny, ale také na vzácné živočichy či květiny nebo dokonce jeskyně.

Živý Betlém u Lorety
Za zvuků zvonkohry ožívá na balustrádě pražské Lorety příběh starý 2000 let. Vždy v 15:00 a 16:00 se tu schází k jeslím pasáčci, děvečky i Tři králové. Příběh o narození Ježíška je poskládaný z vánočních lidových her a koled. Nejrůznější betlémy najdete i v mnoha dalších městech a obcích. Na řadě míst si je můžete bezpečně prohlédnout venku.

Kraj blanických rytířů
Nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice pod památnou horou Blaník nabízí příjemnou procházku v krajině lesů, polí, rybníků a luk s malebnými vesnicemi. Podívat se můžete například do Roudného u Zvěstova, kde byl kdysi nejvýnosnějšího zlatodůl Rakouska–Uherska nebo za Velkým Mnichem - památným stromem, který roste uprostřed zříceniny kaple sv. Máří Magdalény na Malém Blaníku. Projít si můžete i čtyřkilometrovou naučnou stezku S rytířem na Blaník.

Údolí Bílého Labe
Horské údolí ledovcového původu najdete mezi Kozími hřbety a pohraničním hřbetem Krkonoš. V celku nenáročná čtyři kilometry dlouhá trasa vede ze Špindlerova Mlýna k Boudě u Bílého Labe. Je velmi oblíbená také u dětí. Vhodná je i pro rodiny s kočárky nebo pro hendikepované turisty. Údolí Bílého Labe je vytvořeno malou, ale zato divokou řekou, která si hloubila cestu v žulovém podloží. Vodopády a kaskády na Bílém Labi zase způsobily tektonické pohyby. Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna už v roce 1891.

Naučná stezka Velký Kosíř
Za touhle rozhlednou se musíte vypravit na Hanou, v rovinaté krajině je zdaleka viditelná. Navíc je dostupná pěšky i na horském kole. Naučná stezka 1 vede po lesní asfaltové cestě na vrchol, pokračuje kamenitým úvozem dolů do Čech pod Kosířem a po lesní pěšině zvané "Hraběcí cesta" zpět. Naučná stezka Velký Kosíř 2 pak vede z obce Slatinice na Velký Kosíř, odtud dolů do obce Slatinky a z nich přes Malý Kosíř zpět do Slatinic.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner