​​Ví to i UNESCO. Judo je vhodný sport pro děti

Judo. Poprvé se objevilo na programu olympijských her v roce 1964 a od té doby přitahuje jako sport pro všechny. Dokonce i pro děti. V rámci projektu Judo pro děti se mohou na tréninku objevit už ve věku tří let.

Pavel Petřikov, Jaromír Ježek a Lukáš Krpálek. Tak vypadá složení české judistické výpravy v Riu. Zatímco první dva jmenovaní ve svých prvních zápasech neuspěli, Lukáš Krpálek svou cestu za medailí rozjede zítra, to se vydá na tatami v polotěžké váze do 100 kilogramů, aby potvrdil své ambice a ideálně navázal na turnaj v Čeljabinsku z roku 2014, kde se stal seniorským mistrem světa.

Judo má v Česku nejen díky jihlavskému rodákovi zajímavou tradici, na pořádný olympijský úspěch však stále čeká. O medaili se zatím postaral jen Vladimír Kocman, který v roce 1980 získal bronz.

Podpořte Lukáše Krpálka a sledujte jeho snažení i se svými dětmi. Možná máte doma nadějného judistu, jen o tom nevíte.

Pokud byste si to chtěli potvrdit, máte díky projektu Judo pro děti jedinečnou šanci. Stojí za ním Judo club Kidsport, který se díky tomu pyšní nejširší členskou základnou v republice. Už tříleté děti se mohou věnovat „baby judu“ v rámci mateřských škol, ti starší se už věnují všeobecným základům v rámci tréninků na základních školách a na to všechno navazují judistické oddíly – pro vybranou skupinu talentovaných dětí je určený vstup do Sportovního střediska pod záštitou Českého svazu juda.

„Judo není jen o závodění a získávání medailí. Pamatujeme na to a snažíme se, aby si děti trénink, kroužek nebo baby judo nejen užily, ale i pochopily základní myšlenky juda, tedy fair play,“ říká zakladatel klubu a jeho hlavní trenér Jiří Vaněk.

Na samotné judo je navázaná všeobecná sportovní příprava a gymnastika. Tréninky pak vedou absolventi FTVS s patřičnými trenérskými licencemi a zkušenostmi s dětmi.

Až budete sledovat Lukáše Krpálka, připomeňte si, že judo bylo organizací UNESCO doporučeno jako nejvhodnější sport pro děti. Že učí vzájemnému respektu a sebeovládání, trpělivosti i bojovnosti. A navíc zajišťuje všeobecný rozvoj dítěte.

Máte to do klubů spadajících do projektu Judo pro děti daleko? Pak si na naší mapě najděte klub blízko vašeho bydliště.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner