​Pěšky to jde taky! Víte, kolik děti ujdou?

Po stopách Rumcajse, Cipíska a Manky. I tak může vypadat prázdninový pohyb vašich dětí. Jisté je, že potřebujete cíl. Ale pozor, turistika s malými dětmi má svá pevná pravidla. A jejich porušení se snadno vymstí.

Maximální turistické zatížení dělá u šesti a sedmiletých dětí sedm kilometrů. A to s častými přestávkami a bez batůžku.

Kilometry narůstají jak s věkem, tak s chodeckými zkušenostmi.

Děti ve věku sedmi až devíti let už zvládnou o kilometr delší trasu a přidat můžete batůžek s až dvoukilovým nákladem.

Věk devět až jedenáct let znamená deset kilometrů a čtyři kilogramy zátěže.

Od jedenácti do třinácti let by měly děti zvládnout dvanáctikilometrový výlet a šest kilogramů na svých zádech.

Od třinácti do patnácti pak patnáct kilometrů a zátěž 7,5 kilogramu.

Tato data vycházejí z učebních osnov a týkají se ve všech věkových kategorií začátečníků, kteří toho zatím příliš nenachodili. Pokud je vaše dítě zvyklé trávit víkendy po hradech a zámcích, můžete mu samozřejmě přidat, ale citlivě. Přece jen platí, že jde o maximální zátěž a fyzické přepínání dětí způsobí nejen bolavé nohy, ale hlavně nechuť k výletům. A to by byla velká škoda.

A protože děti potřebují nejenom citlivý přístup, ale také cíl, zajít můžete třeba do Jičína, odkud se vydáte po Rumcajsově stezce. Ta má totiž ideální parametry - měří patnáct kilometrů, ale zkrácený Cipískův okruh měří jen tři kilometry. Takže se projdete všichni, ať už máte doma dlouhonohého Rumcajse, nebo cupitajícího Cipíska.

Začněte v Městském informačním centru, kde se dozvíte vše potřebné k této naučné stezce. Cestou vedoucí lesem Řáholcem navštívíte například Rumcajsovu jeskyni, která vypadá, jako by Manka právě před pár minutami odběhla ke studánce pro vodu na nefalšovanou loupežnickou polévku.

V okolí stezky najdete skály a skalní útvary, ale také čisté rybníky s písčitými plážemi. Proto cestu dobře naplánujte, bude to pohádka. Stezka navíc přináší úkoly, pokud je děti zvládnou, obdrží po návratu do jičínského informačního centra pamětní list.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner