​Volba vhodného oblečení není složitá alchymie. Klíčem je vrstvení

Neexistuje špatné počasí, jenom nevhodné oblečení. Pro někoho ohraná nesmyslná fráze, pro sportovní nadšence v přechodném období mezi zimou a příjemnými jarními teplotami je však správný oděv naprosto nezbytný. Jak podpořit tělesnou termoregulaci a vyzrát nad počasím v suchém triku?

Při výběru sportovního oblečení zkuste na věc pohlížet komplexně. Během každé fyzické aktivity dochází k termoregulaci. Teplota lidského těla balancuje na hranici 37 stupňů a v závislosti na okolním prostředí se ji tělo snaží udržet. V zimě se zahřívá třesem, v horku ho zase ochlazuje pot. A čím více se tělo pokouší o zachování své klasické teploty, tím namáhavější je pro něj správně fungovat. Nemusí to být ale žádná složitá alchymie, správnou termoregulaci během sportování se dá podpořit několika způsoby.

Vrstvy jako u cibule

Nepostradatelnou výbavou a klíčovým prvkem se stává termotriko, které má výborné termoregulační vlastnosti. Odvádí pot do další vrstvy a zanechává tělo v suchu. V chladnějším počasí navíc zahřeje. A poté už přichází na řadu vrstvení. Ano, je to tak jednoduché. Mějte ale na paměti, že vám nesmí být ani zima, ani přílišné teplo.

Podle venkovní teploty můžete zvolit funkční mikinu, která zajistí pořádnou termoizolaci nebo lehkou a nepromokavou větrovou bundu. Ani cibulovité vrstvení však není potřeba přehánět. I méně může být více a při sportování záleží především na materiálu oblečení. V chladnějším počasí je nejideálnější fleece nebo merino vlna. A stejně tak můžete pravidlo vrstvení využít rovněž u kalhot.

Pozor na vítr

Ještě než ale vyrazíte vstříc pohybu, zkontrolujte také rychlost větru. Ten totiž může způsobit tzv. wind chill efekt – vrstvu teplého vzduchu, jenž se vytvoří mezi tělem a oblečením odvane a vám bude zima. Na tento efekt je potřeba myslet především pokud venkovní teplota klesne pod deset stupňů.

Univerzální počet vrstev neexistuje, každý si na ideální sportovní výbavu musí přijít sám. Někomu vyhovuje z počátku lehká zima, jiný potřebuje být v teple a raději bude jednotlivé vrstvy postupně vysvlékat. Ani v přechodném období ale nemusí být na škodu rukavice a čepice. Je to právě hlava, kterou se z těla odvádí nejvíce tepla. Tak proč se něj ochuzovat.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner