​​Vydejte se na kole z Brna až do Vídně

Bezmála 140 kilometrů, 72 kilometrů po českých a 66 kilometrů po rakouských cyklostezkách. To jsou parametry trasy, která spojuje moravskou a rakouskou metropoli. Je dobře sjízdná po celý rok.

Stezka vede z Brna na jih přes jižní Moravu a dolnorakouskou oblast Weinviertel. Táhne se přes Židlochovice, Pasohlávky a Nový Přerov. Po překročení hraničního přechodu Hevlín/Laa an der Thaya pokračuje přes Mistelbach až do Vídně. Na českém území kopíruje tok Svratky a Dyje. A jak vypadá okolí trasy? Je známé hlavně díky vinicím a vinařské kultuře. Několik jejích úseků je dokonce propojeno s Moravskými vinařskými stezkami. V Brněnské, Znojemské a Mikulovské vinařské oblasti narazíte na unikátní kláštery, kostely nebo kapličky. Je značena žlutou značkou s logem cyklostezky Brno-Vídeň a má číslo pět.

Výhodou je, že ji tvoří výhradně stezky pro cyklisty a méně frekventované silnice, ideální pro rodiny s malými dětmi. „Nejhezčí na cykloturistice je právě zážitek z volné přírody, nezatížený negativními dopady automobilové dopravy. Na svých toulkách v koridoru této stezky můžete slyšet zpěv ptáků, shlédnout hnízdící čápy či volavky, pozorovat ryby v jezerech a rybnících či vidět koroptve, bažanty a jeleny,“ lákají správci stezky, kteří o ni pečují už od roku 1996.

Z hlavní trasy dojedete i na několik významných historických míst, třeba do Dolních Věstonic, Hradiska nebo Pouzdřan. Okolí novomlýnských nádrží je zase proslulé díky ornitologickým lokalitám. Na stezce a na nedalekých místech po celý rok probíhá spousta sportovních, společenských i gurmánských akcí. Lákají vás slavnosti vína, přehlídky folklórních souborů nebo třeba farmářské trhy? Vyberte si v nabitém programu!

Dne 18. června se Brno zapojí do akce Bruslí celé Česko, rodinného festivalu na kolečkových bruslích, longboardech, koloběžkách i kolech. Projeďte se po cyklostezce Brno-Vídeň!

Partner
Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner