​Výzkum: Děti mají ke sportu kladnější vztah než k počítači

Ve volném čase by chtělo 84 procent dětí raději sportovat než sedět u počítače. Takové jsou údaje výzkumu, který proběhl s dětmi zapojenými do projektu Sazka olympijský víceboj na základních školách v České republice.

Podle průzkumu se nějakému sportu alespoň jedenkrát týdně věnuje 82 % dětí. Nejčastěji se jedná o fotbal, hokej, florbal, atletiku a házenou. Výběr sportů je dán především jejich dostupností v blízkém okolí. Jejich hledání vám usnadní naše databáze ZDE.

„Já jsem měl to štěstí, že se mi v dětství zalíbil sport, na který mě poslali moji rodiče. V dnešní době by to mělo být ještě jednodušší, kolem dětí spousta možností. Stačí si jen vybrat tu správnou,“ říká hokejista Jaromír Jágr, ambasador projektu Sport v okolí.

Děti od sportování naopak nejvíce odradí jiné zájmy (49 %), když jim daný sport nejde a nebaví je (34 %), nebo když ve sportovním klubu nemají žádné kamarády (14 %). Ve výjimečných případech pak můžou odradit velké požadavky na výkon a přílišná horlivost trenéra (3 %).

„Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že pokud se rádi hýbou rodiče, zakoření láska ke sportu i v dětech. S dcerou odmalička sportujeme, po mém vzoru zkoušela atletiku, hrajeme společně tenis. Největší talent objevila v basketbalu, který ji zároveň baví. Pozitivní rodinný vzor má v tomto ohledu velkou sílu. Naopak v případě, kdy jsou rodiče spíše domácí typy sedící ve volném čase u televize, dítě má obdobné tendence nechodit ven, ani na sportovní kroužky,“ říká Šárka Kašpárková, bývalá olympijská atletka a manažerka Sazka Olympijského víceboje.

Zajímavé byly rovněž odpovědi, o čem děti z projektu sní. Nejčastěji se zmiňovaly o snech v souvislosti s fotbalem. Chtějí umět dát gól z půlky hřiště, nůžkami nebo šajtlí (vnějším nártem). Co se gymnastiky týká, touží po saltu vzad, provazu, roznožce či arabovi (hvězdě bez rukou). Mezi častými odpověďmi pak bylo i zlepšování výdrže a zrychlování tempa v běhu, což se hodí při většině sportů.

Podívejte se na video o projektu

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner