​Zavítejte mezi šermíře. Nábory jsou pro děti i dospělé

Šerm jako takový má dlouhou historii sahající až do starověku. Představme si jeho moderní podobu, která je součástí olympijských her, šerm kordem je navíc i jednou z disciplín v moderním pětiboji. Jedná se o elegantní sport plný respektu k soupeři. Šerm navíc vyžaduje komplexní fyzickou zdatnost a postřeh.

Ve sportovním šermu jsou k boji používány různé druhy „zbraní“: fleret a kord jakožto bodné zbraně a šavle, která je kromě bodné zbraně i zbraň sečná. To znamená, že oproti fleretu a kordu se zásah počítá celou čepelí, nejenom špičkou. Při souboji s jednotlivými zbraněmi jsou navíc upraveny zásahové plochy, kam může soupeř mířit. U fleretu je to pouze trup, u kordu celé tělo včetně končetin a hlavy a u šavle část těla od pasu nahoru včetně hlavy.

Boj je určený na počet zásahů a na určitý čas – záleží, která skutečnost nastane dříve. "Hrací plocha" má rozměry 1,5-2 krát 14 metrů. Šermíři jsou oblečeni do speciálních kombinéz s ochranou hlavy s tím, že moderní kombinézy mají elektronickou kontrolu zásahů.

V Česku je šerm celkem rozšířeným sportem a funguje zde několik šermířských klubů. Představme si některé z těch, jejichž řady jsou otevřené pro nové zájemce.

Otevřený nábor má například pražský klub SC Praha v pražských Letňanech, konkrétně v BB Aréně. Nábor je určený pro děti a mládež od osmi let. Tréninky probíhají každé úterý a čtvrtek od 15 hodin. V tyto dny a tento čas mohou všichni zájemci dorazit, seznámit se s prostředím a zeptat se trenérů na jakékoliv dotazy.

Nové členy mezi sebou uvítá i jihočeský Klub sportovního šermu v Táboře. Nábor je určený pro chlapce i dívky od 10 let, ale i pro dospělé. Každý zájemce je vítán na tréninku probíhajícím v Základní škole Helsinská každé pondělí od 18 do 20 hodin.

Nábor šermířů všech věkových kategorií je vypsán i v ostravském klubu Šerm Ostrava. Ostravští šermíři trénují každé pondělí a čtvrtek od 17:30 na Základní škole Ukrajinská v Ostravě – Porubě. Noví zájemci jsou na tréninku vítáni.

Na mapě Sportu v okolí najdete celkem 49 oddílů sportovního šermu, vyberte si ten nejbližší.

Životní vítězství Jiřího Berana? Že ho šerm stále baví

Nezvyklý až exotický. Přesto šerm získává v Česku na popularitě

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner