​Zdravé plíce po Covidu? Pomůžou dechová cvičení a pohyb na čerstvém vzduchu

Cvičení a procházky v přírodě – přesně to může pomoct dostat vaše plíce do kondice po prodělaném onemocnění Covid 19. Odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc a Univerzity Palackého proto vytvořili speciální sadu cviků, která má pomoci zabránit komplikacím po onemocnění koronavirem – například plicní fibróze či pozánětlivému ztuhnutí plic.

Zdroj: Fakultní nemocnice Olomouc

V praktická příručce najdete nácvik správného dýchání, silový trénink a doporučení vytrvalostních aktivit. Pacienti s mírným průběhem nemoci by se měli vrátit k pohybovým aktivitám co nejdříve – k dechovému cvičení je vhodné připojit i kondiční procházky a postupně také silový trénink.

Univerzální cviky jsou zaměřené na posilování svalů končetin, středu těla, ale také na brániční dýchání, díky němuž dochází k lepšímu okysličení organismu, zvýšení rozvíjení hrudníku a posílení dýchacích svalů.

„Dýchání má vliv na celý náš organismus. Hodně lidí má špatný dechový vzor a nedýchají správně, což může v důsledku zhoršovat tělesný výkon, a to nejen u sportovců. Zároveň platí, že ke správnému dýchání nestačí posilovat pouze plíce, je třeba zaměřit se i na další části našeho těla,“ vysvětluje prof. Eliška Sovová, přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace z FN Olomouc na webových stránkách nemocnice.

A co silový trénink?

Třikrát v týdnu zapojte také silový trénink a každý den jej doplňte o třicetiminutovou svižnou procházku nebo jinou vytrvalostní aktivitu. Podle Sovové není nutné čekat měsíce, než se lidé vrátí ke sportu a zdravému pohybu.

„Těm, kteří prodělali COVID-19 pouze s mírným průběhem, nebo dokonce bez příznaků, doporučujeme začít cvičit čtrnáct dní po nemoci,“ říká Sovová. „Důležité přitom je vnímat své tělo. Nadměrné pocení, velkou únavu nebo dušnost bychom měli brát jako signály ke zpomalení nebo doplnění dalších vyšetření v odborných postcovidových poradnách.“

Únava, vyčerpání, dušnost a celkově snížená výkonnost jsou nejčastější pozůstatky prodělané infekce. „Problém nastává ve chvíli, kdy se na plicích začnou vytvářet drobné jizvy a jemná plicní tkáň tuhne,“ popisuje Milan Sova, primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc, příčiny plicní fibrózy, která plíce poškozuje trvale. Z tohoto důvodu doporučuje všem, kdo COVID-19 prodělali, začít se co nejdříve hýbat, posílit plíce správným dýcháním a vyrazit na čerstvý vzduch.

Cvičení najdete na stránkách nemocnice ZDE.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner