​​Znáte cyklistické Monumenty, prestižní jednodenní závody?

Určitě sledujete červencovou Tour de France. Možná k tomu pravidelně přidáváte i květnové Giro a zářijovou Vueltu. Ale jak jste na tom s Monumenty? Orientujete se v pěti prestižních jednorázových závodech, které vítězům zajišťují sportovní nesmrtelnost?

Je jich pět a pro závodníky představují podobnou výzvu jako Grand Tours. Jsou nejstarší, nejdelší, nejvěhlasnější. Každý z Monumentů má něco specifického. Může jít o nepříjemný povrch, cyklisté si musí poradit třeba s dlažebními kostkami i s bahnem, může jít o sérii krátkých, ale neuvěřitelně vyčerpávajících kopců. A na cyklisty čeká pořádná porce kilometrů, všechny závody jsou dlouhé hodně přes 200 kilometrů.

Cyklistickou sezonu otevírá už od roku 1907 březnový závod Milan-San Remo. Ze všech Monumentů je vůbec nejdelší, závodníci totiž musí zdolat trať dlouhou 291 kilometrů. Obvykle je prověří zejména dva závěrečné kopce Cipressa a Poggio, na kterých se peloton pořádně roztrhá.

V dubnu se kola špičkových cyklistů a zraky expertů přesouvají do Belgie, kde se koná druhý z monumentů Tour de Flanders. Poprvé se jel v roce 1913. Trasa Tour de Flanders je sice o 31 kilometrů kratší než trasa Milan-San Remo, ale její extrémně náročný profil dá zabrat každému. Klání provází krátké a prudké kopce, nepříjemná stoupání, na kterých se peloton postupně zmenšuje, srážky a kontakty mezi závodníky. Belgický monument je zkrátka hodně na morál.

V dubnu probíhá také další z monumentů, francouzský závod Paris-Roubaix. Jeho kořeny sahají až do 19. století. Ne nadarmo se mu přezdívá „Hell of the North“, cyklisté totiž musí zdolat cestu do Roubaix po netradičním povrchu, dlažebních kostkách. A samotný finiš závodu je také speciální. Cílová rovinka je na tamějším velodromu.

Jarní sezonu monumentů cyklistiky uzavírá další z belgických závodů Liège-Bastogne-Liège. Ten je vůbec nejstarší, poprvé se konal už v roce 1892. Je dlouhý 258 kilometrů a cyklisté se zapotí hlavně na posledních 100 kilometrech. Vyjíždí jeden prudký kopec za druhým a nemají nejmenší šanci a prostor ani na krátký odpočinek.

Il Lombardia, jediný podzimní Monument, se pořádá už více než 100 let v září nebo v říjnu. Il Lombardia tak uzavírá i celou sezonu. Na prvenství dosáhne cyklista, který si nejlépe poradí s dlouhými táhlými stoupáními mezi horskými jezery. Ostatní se aspoň mohou kochat nádhernými italskými přírodními scenériemi.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner