​​Zoe Jones a krasobruslení. Láska na celý život

Na ostravském mistrovství Evropy v krasobruslení zazářila, i když nezískala žádnou medaili. Britka Zoe Jones v lednu oslavila 37. narozeniny a stále se na vrcholové úrovni věnuje sportu, kterému často dominují závodníci v mládežnickém věku.

Psal se rok 1986. Ve Swindonu v jihozápadní Anglii otevřeli nové sportovní centrum. Podívat se na něj šla i šestiletá Zoe s rodinou. Zoe nadchlo zejména kluziště. S ledem se začala postupně seznamovat a už ho neopustila. Zapsala se na lekce bruslení, po dvou letech začala vyhrávat první trofeje.

Krasobruslení se stalo její vášní. Na led mířila vždy, když měla chvíli času, trénovala každý den ráno od šesti do osmi. „Život naší rodiny se začal točit okolo jejího talentu. O víkendu jsme nemohli jen tak odjet na výlet, vše bylo nalajnované podle tréninků. Vařila jsem speciální proteinová jídla, stravovali jsme se jako ona a dokonce dodržovali stejný spánkový režim. Věděla jsem, že je výjimečná,“ komentovala dětství Zoe v 90. letech její matka.

Úspěchy na mezinárodní úrovni na sebe nenechaly dlouho čekat. Zoe se dokázala kvalifikovat na olympijské hry v Naganu, v době, kdy velká část jejích dnešních soupeřek ještě nebyla na světě. Nakonec na nich nenastoupila kvůli zranění. Její olympijský sen však žije dál.

Začátkem 20. století na národních šampionátech potvrdila pozici nejlepší britské krasobruslařky. Nedlouho poté se přestěhovala do Kanady a založila rodinu, je matkou dvojčátek a syna. Od svého vyvoleného sportu se nedokázala odloučit, živila se jako trenérka.

Ve sportovním důchodu Zoe vydržela dlouho, ale ne věčně. Po 14 letech se vrátila k profesionální kariéře, rozhodla se změnit disciplínu a začala bruslit v páru. Dala se dohromady s o 10 let mladším Chrisem Boyadji. „Je vytrvalá a odhodlaná. Nebojí se zvedaček ani odhozených skoků, každou jízdu si umí pořádně užít,“ ocenil svou novou partnerku Chris.

Pár spolu bruslí teprve půl roku, ale už se stihl představit na celé řadě soutěží. Na přelomu března a dubna ho čeká mistrovství světa v Helsinkách, kde bude stejně jako v Ostravě reprezentovat Velkou Británii. Cíl, ke kterému směřuje příprava Zoe a Chrise, je jasný: kvalifikovat se na olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu a splnit si tak dětský sen.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner