​​A co takhle tenis? Jeho základům vaše děti naučí v SKT Plané nad Lužnicí

Fyzicky i psychicky náročný, ale spravedlivý. Takový tenis se snaží prezentovat v SKT Plané nad Lužnicí, kde se věnují výchově mladých tenisových nadějí.

Žádné fauly od protihráčů, téměř žádné sporné výroky rozhodčích. Zápas si sami vyhrajete i prohrajete. I takový je tenis, individuální míčový sport, někdy též zvaný bílý sport.

Právě individualita je to, co na tenise učarovalo i trenérce z SKT Plané nad Lužnicí Marcele Bacíkové. Ta s ním začala jako jedenáctiletá poté, co skončila se sportovní gymnastikou. Nyní jako koučka své dovednosti v Plané předává už třetím rokem více než třiceti dětem.

„Je to velmi náročný sport jak na fyzičku, tak na psychiku. Mám ho ráda i proto, že záleží jen na vás, jestli se prosadíte,“ zdůvodňuje. Spousta rodičů by teď mohla nesouhlasit. Tenis je totiž obecně považován za jeden z finančně nejnáročnějších sportů vůbec. „Určitě je to ten dražší ze sportů, ale až od určité věkové kategorie, kdy jsou děti větší a na lepší úrovni. V začátcích to není tak znatelné,“ argumentuje Bacíková.

Právě začátky jsou podle ní v budování pozitivního vztahu k tenisu důležité. „Vše musí být formou hry, aby to děti bavilo a sport si je získal,“ vysvětluje. Ty nejmenší děti v Plané trénují ve skupinkách. Zatímco první půl hodiny z lekce si hrají, tu druhou se učí běhat, házet a chytat míčky.

Až teprve později se přechází k náročnějším tréninkům, které jsou vedeny individuálně.

Najdou se však i rodiče, kteří s vidinou nového Berdycha či Kvitové přivedou své dítě k tenisu klidně i ve třech letech. Ostatně to byl případ i novopečené grandslamové vítězky na US Open ve čtyřhře Lucie Šafářové. Optimální hranice, kdy začít s tenisem, je ale podle Bacíkové až později.

„Ta hranice se neustále posouvá. Podle mě je ale vhodné začít někdy mezi pátým a šestým rokem,“ říká. I těm největším nadšencům by však nedoporučovala věnovat se od tak útlého věku pouze a jen tenisu. „Při tenisu doporučujeme dělat i další sporty. Aby na něj chodily děti čtyřikrát týdně, je zbytečné,“ myslí si.

A kam jinam tedy ještě dítě zapsat? „Jako doplňkové sporty bych doporučila plavání, atletiku a basketbal. V basketbalu jsou děti v partě, trénují rychlost, dynamiku, postřeh a určité herní situace. Člověk u toho musí přemýšlet. Atletika slouží jako všeobecná průprava. Aby dítě umělo běhat, házet, skákat.“ Plavání pak podle Bacíkové poslouží především jako kompenzační sport vhodný při regeneraci.

Chcete se vydat s dítětem na tenisový trénink? Podívejte se na mapu Sportu v okolí a najděte si nejbližší oddíl.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner