Evropský týden sportu

O projektu

Více energie, více síly, více radosti ze života. Věnujte pohybu 30 minut denně a užívejte si všech benefitů, které aktivní pohyb přináší. Je na čase přestat se vymlouvat a začít se hýbat. Nechte se inspirovat Evropským týdnem sportu a během jednoho týdne objevte nové aktivity, sportovní kluby a přátelé, které dlouhodobě zlepší váš přístup k pohybu a tedy i k celému vašemu životu.

A jak proběhl poslední ročník?


Evropský týden sportu v kostce:

O CO SE JEDNÁ? Evropský týden sportu je iniciativou Evropské komise na podporu sportu a pohybové aktivity v celé Evropě. Na podzim 2022 proběhne již osmý ročník, který má za cíl vás rozhýbat nejen po dobu Evropského týdne sportu, ale po celý rok.

PROČ SE KONÁ? Žijeme v době, kdy je téměř vše možné vyřešit z pohodlí domova od počítače. Od nákupu potravin až po komunikaci s rodinou a kolegy. Snižuje se tedy potřeba pohybu a tento negativní trend zapříčiňuje zvyšující se procento nemocí způsobených nedostatkem pohybu. Kromě nemocí, nedostatek pohybu negativně ovlivňuje i sociální vztahy, hospodářskou situaci či schopnost se soustředit a učit se. Evropský týden sportu je iniciativou, která se snaží dlouhodobě zlepšit přístup ke sportu napříč celou Evropou a obohatit občany, kteří chtějí vykročit do budoucnosti správnou nohou.

PRO KOHO JE URČENÝ? Pro všechny! Bez ohledu na věk, původ či fyzickou zdatnost.

A KDE PROBÍHÁ? Program Evropského týdne sportu je strukturován do řady bloků na základě hlavních témat: školní prostředí, pracoviště, venkovní prostory, sportovní kluby a fitness centra. V rámci těchto bloků bude na různých úrovních (evropské, celostátní, regionální, místní úrovni) pořádána široká škála iniciativ a činností.

Zapojte se

Zapojit se může každý, kdo v období od 23. do 30. září 2022 pořádá sportovní akci pro veřejnost nebo pořádá od 1. do 30. září 2022 nábory do sportovních klubů. Stačí akce založit v kalendáři Sportu v okolí a v rámci registrace je zapojit do Evropského týdne sportu. O vaší akci se tak dozví více potencionálních účastníků. Registrace akcí či náborů můžete provést ZDE.

Akce pořádané v rámci Evropského týdne sportu můžete nalézt ZDE.

Odznak všestrannosti

Projekt nabízí unikátní možnost porovnání výkonů nejen na základě dosaženého času nebo počtu opakování, ale dokáže zohlednit i věk účastníků. Můžete tak vyzvat své rodiče, prarodiče, dceru, bratra, sestru, kolegy z práce nebo spolužáky. Věk nehraje roli. Systém díky bodovacím tabulkám odznaku ohodnotí výkony vzhledem k věku. Zapojit se snadno můžete i vy, účast i registrace je zdarma. Odznak nabízí celkem dvanáct disciplín a je na vás, kolik jich zvládnete. Každá disciplína má jiná specifika a prověří jinou část těla. Část disciplín jednoduše zvládnete doma či na zahradě, k ostatním můžete využít veřejná sportoviště, tělocvičny nebo bazény. Více informací naleznete ZDE.

Přehled akcí

Nejvýznamnější akce konané v průběhu Evropského týdne sportu:

REPUBLIKOVÉ FINÁLE ODZNAKU VŠESTRANNOSTI

V rámci projektu Sazka Olympijský víceboj se Český olympijský výbor snaží motivovat ke sportování co nejvíce dětí bez ohledu na jejich výkonnost. Soutěživí žáci základních škol se však mohou porovnávat a soutěžit v rámci Odznaku Všestrannosti. Ti nejlepší se probojují až do Republikového finále, které letos proběhne 8. – 9. září v Brně. Stovky mladých sportovců se mohou těšit na skvělou atmosféru, bohatý doprovodný program i na podporu olympioniků a dalších sportovních hvězd. Podívejte se na video nebo si o Sazka Olympijském víceboji přečtěte více informací.

#BEACTIVE VESNIČKA OTEVŘE EVROPSKÝ TÝDEN SPORTU V ČESKÉ REPUBLICE

V rámci republikového finále Odznaku všestrannosti, které se uskuteční 8. – 9. září 2022 v Brně, bude pro širokou veřejnost připravena #BeActive vesnička s doprovodným programem, který poukáže na sociální přesah sportu a jeho cílem je motivovat k pravidelnému sportování bez výmluv. Program je určen pro všechny účastníky i návštěvníky. Přípravy #BeActive vesničky zaštiťuje Česká olympijská nadace (ČON). O České olympijské nadaci, která podporuje mladé sportovce ve věku 6 – 18 let ze sociálně znevýhodněných rodin a dětských domovů, si můžete přečíst více zde.

#BEACTIVE SOKOL SPOLU V POHYBU

Týden akcí v sokolských jednotách, které veřejnosti ve všech částech republiky představují celou šíři sportovních, pohybových, kulturních i společenských aktivit Sokola. Každoročně se v tomto týdnu přijde do sokoloven podívat a vyzkoušet sokolské aktivity přes deset tisíc návštěvníků. Pro řadu z nich se tato zkušenost stane důvodem zapojit se do činnosti sokolských jednot. Sportovní akce, jako otevřené cvičební hodiny, závody a turnaje jsou určené především rodinám. Na mnoha místech je možné si otestovat fyzickou kondici a zjistit, jak na tom jste!

#BEACTIVE NIGHT

V rámci #BeActive Night se po celé republice otevřené sokolovny veřejnosti. Zajímá vás, jaká zákoutí skýtají sokolovny ve vašem okolí a jaké možnosti pro vás a vaše děti nabízí vstup do Sokola? Přijďte nás navštívit během každoroční Noci sokoloven! Program je bohatý a vstupné žádné.

Jedinečný 5-letý projekt organizovaný v 8 evropských zemích v rámci Erasmus+ zastupuje v České republice Česká komora fitness. Jeho cílem je přivést prostřednictvím 6-týdenního cvičebního programu ve fitness centrech k aktivnímu pohybu až 60 000 neaktivních Evropanů. Součástí bude odborná pomoc trenérů, nastavení plánu cvičení a monitoring aktivit i výsledků prostřednictvím mobilní aplikace Let's #BEACTIVE. Zapojit se mohou fitness centra z celé České republiky. Více informací naleznete ZDE.

Sportovní chvíle si můžete zpříjemnit písničkou od Márdiho z Vypsané Fixy "Kdo se pohybuje, ten se má", která vznikla speciálně pro projekt Let's #BeActive ve spolupráci České komory fitness, Českého svazu fitness, Českého olympijského výboru a Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.


T-MOBILE OLYMPIJSKÝ BĚH

T-Mobile Olympijský běh je oslavou radosti z pohybu a sport jako takový. Akcí si totiž připomínáme mezinárodní Olympijský den, tedy založení Mezinárodního olympijského výboru. T-Mobile Olympijský běh je vůbec největší běžeckou událostí u nás. V jeden den, přesně v jeden čas vybíhá 75 tisíc běžců po celé České republice– ať už jako součást hlavních závodů, ve školních bězích nebo v rámci individuální výzvy v běžecké aplikaci. Více o akci najdete ZDE.

#BEACTIVE IN SCHOOL

Zapojte svou školu do fyzické aktivity #BeActive alespoň na 120 minut.
Uběhněte či ujděte vzdálenost rovnající se příslušnému letopočtu (např. 2022 metrů v roce 2022). Běhání, skákání, hopsání, tanec: každá pohybová aktivita se počítá.

RECRUITMENT WEEK

Zařaďte svou náborovou akci pod hlavičku Evropského týdne sportu, a ještě více zviditelněte svůj klub. Zapojit se může každý, kdo v období od 1. do 30. září 2022 pořádá náborovou akci. Akce konané v rámci Evropského týdne sportu zdarma uveřejníme na webu sportvokoli.cz, který denně sledují tisíce lidí. Stačí vaši akci zaregistrovat ZDE.

ZDE najdete kalendář všech akcí, které se konají v rámci Evropského týdne sportu.

Ambasadoři

Do letošního sedmého ročníku Evropského týdne sportu se jako ambasadoři zapojí sportovní hvězdy. Společně se budou snažit motivovat širokou veřejnost k tomu, aby si našla čas na pravidelný pohyb.

Eliška Hudcová je cestovatelka, kterou nejčastěji najdete na horách. A čím výše, tím lépe. Na žádnou expedici si nezapomene svůj foťák, protože skrz své fotky na jejím blogu a Instagramu ráda inspiruje lidi kolem sebe zajímavými tipy na výlety.

Lukáš Rohan

Šárka Kašpárková jako trojskokanka brala bronz na olympiádě v Atlantě 1996 a o rok později zlato na mistrovství světa. Jako ztělesnění všestrannosti soutěžila ve skoku do výšky a hrála také basketbal. Dnes je jednou z ambasadorek projektu Sazka Olympijského víceboje.

Jan Bašný

#BeActive Awards

V rámci Evropského týdne sportu je každoročně udělováno ocenění těm nejlepším, a to ne ledajaké, ale ocenění na celoevropské úrovni. Vyzvěte, prosím, všechny, aby se přihlásili do jednotlivých kategorií, a Český olympijský výbor mohl dát vědět světu, že jsou pro své okolí velkou inspirací. Prosím nenechte tato ocenění zapadnout v dnešní hektické době, a pomozte nám najít ty, kterým tato celoevropská ocenění právem náleží.

#BeActive Awards je ocenění v rámci Evropského týdne sportu, které se zaměřuje na speciální práci a angažovanost v oblasti podpory sportu a pohybové aktivity.

Ocenění je vyhlášeno ve 3 kategoriích: Education, Workplace a Local Hero

#BeActive Education Award

Tato kategorie oceňuje školní prostředí, které povzbuzuje děti ke sportu a aktivitě i mimo tělesnou výchovu a její osnovy. Může se jednat o sportovní dny, mimoškolní pohybové aktivity, či další tvůrčí formy vytváření aktivního vzdělávacího prostředí.

#BeActive Workplace Award

Kategorie Workplace oceňuje pracoviště, které umožňuje, motivuje a pomáhá svým zaměstnancům být aktivní, ať už zřízením sportoviště, pracovní skupiny pro sportovní aktivity či jinými způsoby vytváří a podporuje atmosféru aktivního pracovního prostředí.

#BeActive Local Hero Award

Kategorie zaměřená na ocenění jednotlivců, kteří motivují ostatní k pohybu a dlouhodobě pracují na podpoře sportu a pohybových aktivit ve své vlastní komunitě.


Nominace je možno zasílat do 19. května 2022 na webu #BeActive


Naše úspěchy: #BeActive Local Hero za rok 2020

V každém okamžiku svého života se rozhodujeme – ať už si to naplno uvědomujeme nebo ne. A právě tato rozhodnutí dávají našemu životu směr. Triatlonista Tomáš Slavata díky nim a prostřednictvím sportu už dlouhé roky pomáhá dětem, především z dětských domovů. Jeho projekty nyní ocenila také Evropská komise a jako první Čech tak získal cenu #BeActive Local Hero” za rok 2020. Více o Tomášovi a jeho aktivitách si můžete přečíst ZDE.


Ke stažení

Loga #BeActive

e-bannery na web

Plakáty Evropský týden sportu
Kontakt na koordinátora v ČR:
Martin Maur

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner