​Boxing Poděbrady. Místo, kde se děti učí podat soupeři ruku

Klub rváčů? Bezduché mlácení do hlavy? Pokud vnímáte box právě takhle, je to velká škoda. Možná své dítě připravujete o příležitost poznat sport, který vede k sebedůvěře i vzájemnému respektu. Tak, jako to své malé svěřence učí trenéři v klubu Boxing Poděbrady.

Dvakrát týdně intenzivních šedesát minut. Dětský oddíl poděbradského Boxingu se schází ve středu a v pátek v 17 hodin, vítány jsou všechny děti ve věku 6 až 13 let. Starší boxeři a boxerky se už totiž začleňují do přípravy dospělých.

„Míval jsem tu i tříleté čtyřleté děti, ale od toho jsem ustoupil. V tomhle věku ještě neudrží pozornost a trénink pro ně nemá smysl,“ vypráví Daniel Vencl, zakladatel a trenér úspěšného středočeského klubu.

Stojíme v bývalém protiatomovém krytu umístěném v suterénu Základní školy Na Valech. Má to tu přesně tu správnou atmosféru, jakou byste v podobném prostředí očekávali. Měkkoučká sportovní podlaha šetřící kotníky nejen malých dětí, od stropu zavěšené boxovací pytle, zrcadla, malý tréninkový ring, v koutě jsou srovnané činky, rukavice, ochranné přilby. K tomu zrekonstruované sociální zázemí a prostorné šatny. A nezbytný barový pult s nabídkou kávy a sportovních nápojů, od kterého sledují trénink svých šampionů rodiče.

„Původně měli rodiče zákaz do tělocvičny chodit. Nechtěl jsem, aby to bylo jako v jiných sportech, kdy pak zasahují do tréninku. Jenže jsem zjistil, že to takhle funguje líp. Přijdou a na vlastní oči vidí, jak trénink probíhá. Spousta z nich se díky tomu přestala na box dívat skrz prsty,“ vysvětluje Daniel Vencl.

Boxing Poděbrady má přes sto členů, z toho víc než dvě desítky jsou právě děti. I jejich příprava sice částečně probíhá podle hesla, že pot šetří krev, ale všechno je přizpůsobené nejen fyzickým, ale hlavně psychickým možnostem. Příprava je intenzivní, ale hravá. Rozvíjí se motorika, pracuje se i na technice boxu a kombinacích úderů, ale stěžejní pořád zůstává přirozený pohyb a soutěživost.

Když už dojde na boxerské dovednosti, dbají v Poděbradech na maximální ochranu. Tady neexistuje, že by se údery do pytlů zkoušely bez rukavic nebo že by se v rámci lehkého sparringu proti sobě postavily děti bez přileb.

Půlroční členský příspěvek vyjde na 1900 korun a můžete si být jisti, že dětem se nedostane jen lekcí boxu, ale i etiky. Box rozvíjí sebedůvěru, ale jakékoliv náznaky agrese se oproti tomu rychle potlačují. „Pokud bych se dozvěděl, že se někdo z nich pere třeba ve škole, měl by problém. Nevychováváme tu pouliční rváče,“ zdůrazňuje kouč.

Ti nejšikovnější se mohou velmi brzy postavit do skutečného ringu ke skutečnému duelu. Systém je takový, že trenéři domlouvají zápasy mezi jednotlivými oddíly napříč republikou a svým svěřencům vyhledávají věkově i váhově vhodného protivníka. Dětské zápasy pak mají tu výhodu, že podle zavedených zvyklostí končí obvykle remízou, to aby případná porážka děti neznechutila.

Boxing Poděbrady patří mezi nejlepší české kluby, kromě dětského oddílu se tu pyšní třeba i paraboxem – boxem vozíčkářů. Pravidelně pak pořádá i Galavečery, na kterých se v rámci tréninkové exhibice předvedou i děti. „Pro ně je to velká motivace. Trénují a pak nastoupí před vyprodanou halou, aby předvedly, co se naučily,“ pochvaluje si Daniel Vencl.

A to nejdůležitější, co se děti při boxu naučí?

Jsou tady jen samy za sebe, nemohou se schovat za žádného spoluhráče. A pak také to, že po každém zápase se protivníkovi podá ruka.

Zajímá vás, proč by se vaše děti měly začít věnovat boxu? Přečtěte si rozhovor s trenérem Danielem Venclem.

Hledáte nejbližší boxerský klub ve svém okolí? Najdete ho v naší databázi.

V rámci našich reportáží jsme navštívili také veslaře VK Smíchov a handicapované stolní tenisty klubu Integra.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner