​Cyklistické desatero - jak jezdit bezpečně na kole

Umíte se bezpečně chovat na kole? A umíte to naučit i své děti? Pro jistotu vám přinášíme desatero BESIP - jeho poctivé dodržování vám zajistí bezpečné návraty ze všech vašich cyklovýletů.

Deset bodů, jeden cíl. Je jedno, jestli vyrážíte na značené cyklostezky, jezdíte v provozu po silnicích nebo se o víkendech vydáváte na singltreky. Držte se doporučení, která vydal BESIP a všechno bude příjemnější. A hlavně nezapomínejte na to, že především na cyklostezkách platí vzájemná ohleduplnost!

1. Dbejte na stav kola a jeho výbavu

Používejte odpovídající velikost kola, mějte kolo funkční a seřízené. Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu a ochranné brýle. Přilba je do 18 let věku povinná.

2. Vidět a být viděn

Vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize - proto mějte na sobě a na kole reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti buďte vždy osvětleni vpředu i vzadu.

3. Vyhněte se alkoholu a omamným látkám

Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem ohrožujete sebe i ostatní. V případě postih je na vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.

4. Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete

Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Snažte se vyhnout komunikacím silně zatíženým automobily, na provoz si zvykejte postupně. Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce - s výjimkou dětských cyklistů ve věku do deseti let. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.

5. Buďte ohleduplní a předvídaví

Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Nespoléhejte se však na své okolí a předpokládejte, že všichni kolem vás mohou kdykoli chybovat. A také že cesta před vámi nemusí být volně průjezdná - nevjíždějte proto tam, kam nevidíte.

6. Komunikujte s okolím

V případě jakékoli změny směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali, teprve potom změnu proveďte. Používejte všechny smysly - vyvarujte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní sms za jízdy.

7. Jezděte při pravém okraji a s rozestupy

Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.

8. Dávejte pozor na mrtvé úhly

Především řidič rozměrnějšího vozidla, které začíná odbočovat nebo třeba vyjíždět ze zastávky, nemá kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky žádnou šanci vidět cyklistu vedle svého vozidla. Proto nepodjíždějte odbočující vozidla a neobjíždějte zleva vozidlo, které signalizuje, že se rozjede.

9. Kolo zamykejte s rozmyslem

Bytelným zámkem připoutejte kolo k pevnému objektu a na dobře viditelném místě, a to současně za rám a alespoň přední kolo. Můžete také nechat zapsat kolo do registru a opatřit příslušnou nálepkou, což může řadu zlodějů odradit.

10. Kolizi se zraněním nahlaste

Pokud dojde ke kolizi se zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste. Přivolejte na místo Policii ČR (telefonní číslo 158), v případě závažnějšího zranění také záchrannou službu (155), kde v případě potřeby dostanete také instrukce pro nejnutnější pomoc zraněným.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner