​​Lakros. To je dynamický sport mnoha tváří

Lakros patří mezi divácky atraktivní sporty, který si postupně získává své místo i na televizních obrazovkách. Nejvyšší čas ho vyzkoušet.

Lakros má v dnešní době několik „odnoží“. Ty se liší velikostí hřiště, počtem hráču či způsobem, jakým je dovoleno hráče obehrát. Všechny verze lakrosu však mají stejný základ: hřiště obdélníkového tvaru, lakrosová hůl se síťkou držená obouruč, branky s brankáři. Hráči jsou vybaveni chrániči, v případě boxlakrosu i přilbou.

Interkros je bezkontaktní verze lakrosu. Vesměs s ní začínají děti. Tato verze je bezpečnější a je zde větší důraz na přesnost přihrávek a na techničtější průběh hry. Hraje se se čtyřmi hráči v poli a jedním brankářem. Na hřišti o velikosti 40x20 metrů je hrací doba rozdělena na tři části po 15 minutách. Hráč má pouhé tři sekundy na držení balonku, poté musí útočit nebo přihrát. Díky tomu je interkros velice rychlý a fyzicky náročný.

Další verzí je „field lakros“. Jedná se americkou verzi tohoto sportu. Hrají dva týmy s devíti hráči a jedním brankářem proti sobě. Hrací doba je rozdělená na čtvrtiny, nejčastěji na 20 minut hrubého času. Hřiště připomíná svou velikostí fotbalové hřiště. Ve field lakrosu je dovolen drobný kontakt, avšak kontakt se soupeřovou lakroskou je zakázán. Důležitější je v tomto případě taktický boj než fyzický kontakt s protihráčem a jeho následné „zneškodnění“. Na bázi field lakrosu se hraje i dámská varianta lakrosu. Hráčky jsou vybaveny chrániči zubů, mladé hráčky povinně ochrannými brýlemi.

Nejtvrdší je boxlakros. Jedná se o divácky nejatraktivnější druh lakrosu. Hraje se na 5+1, přičemž hrací doba obsahuje čtyři patnáctiminutovky. Hřiště o velikosti hokejového kluziště zapříčiňuje častější kontakt se soupeři. Je dovolen kontakt se soupeřovou holí, dokonce i případné krosčekování soupeře.

Poslední je takzvaný český lakros. Specifikem je držení lakrosky pouze jednou rukou. Lakroska je oproti ostatním výrazně kratší. Hraje se systémem 5+1. Hrací doba rozdělena na dvě 25 minut dlouhé části se odehrává na 50 metrů dlouhém hřišti.

V současné době je většina týmů otevřena novým hráčům. Například klub LCC Radotín s krásným hřištěm na okraji Prahy. Plzenští Old Dogs jsou obávaným soupeřem a jejich dětské a juniorské týmy spolu s dobrou prací s mládeží jsou příslibem do budoucna. Výčet českých klubů s otevřeným náborem naleznete na stránkách České lakrosové unie.

Pokud se chcete podívat, jak pořádný lakros vypadá máte skvělou příležitost navštívit Frank Menschner Cup 2017 v Radotíně, jenž se bude konat mezi 7. a 9. zářím.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner