​Nejsme oddíl, jsme rodina! Na Smíchově si děti veslování zamilují

Na levém břehu řeky Vltavy, nedaleko od Císařské louky, má pražský klub VK Smíchov špičkové zázemí s několika posilovnami, saunou i veslařským bazénem. A stejně jako tady vyrostlo několik legend českého veslování, vyrůstají tady další naděje.

Čestným členem klubu je Jaroslav Hellebrand - bronzový medailista z olympijských her v Montrealu 1976. Trenér Martin Kozák vyučuje veslování i na Karlově univerzitě a předseda oddílu Václav Maleček se účastnil Her v roce 2004.

Na Smíchově jste zkrátka v dobrých rukou. Jeho veslaři vyhráli čtyřikrát za sebou prestižní Český pohár a medailová umístění sbírají i na mládežnických závodech.

„Troufám si říct, že u nás máme nejlepší podmínky pro trénování v celé republice,“ chlubí se Maleček. „Krásné zázemí, výborný lodní materiál a skvělí trenéři.“

V klubu je v současnosti asi 50 dětí ve věku do 18 let, děti trénují v závislosti na věku i ročním období dvakrát až šestkrát týdně. Na nábor se pak může přihlásit každé dítě starší deseti let.

„Od jedenácti do čtrnácti let trénují zhruba dvakrát až třikrát během týdne, s věkem se to pak zvyšuje. Starší kluci i holky k nám chodí třeba i šestkrát do týdne,“ vysvětluje Maleček.

Veslování je pro děti komplexním sportem, na rozdíl třeba od fotbalu či tenisu. Maleček dodává, že ratolesti získají poctivým tréninkem dobrou průpravu i do dalších sportů. „Je to velice prospěšná činnost pro celé tělo. Organismus při něm nepřetěžujete, ale zároveň získáte velkou fyzickou odolnost."

V zimě veslaři běhají, cvičí v posilovně a zlepšují techniku ve veslařském bazénu. V létě se pak chodí na vodu, k tomu se přidá posilování s vlastní vahou a zlepšování kondice při běhání.

Roční příspěvky činí 3 600 korun, rodiče však přispívají navíc ještě na výjezdy či oblečení. Už od 11 let mohou mladí veslaři na závodech pro nejmenší poznat, jak si vedou v konkurenci ostatních. "Jezdí kratší úseky, ale neopomínáme je," usmívá se Maleček.

Vodní sport bude vždy v konkurenci populárnější sportů trochu v pozadí. Veslaři jsou s tím smířeni, ovšem Maleček zdůrazňuje, že v klubu panuje jiná, rodinná atmosféra.

„Nejsme sportovní oddíl, spíše se prezentujeme jako klub. Jsme jiná komunita, prostředí je u nás více přátelštější. Děti k nám chodí rády, veslování si zamilují a v dospělosti ho mají jako rekreační sport.“

Popularita veslování se prý zvyšuje, především zásluhou úspěchů Ondřeje Synka a Mirky Topinkové-Knapkové. Jenže co za pár let? „Bojím se, že když oni skončí a sport zmizí z novin, ubude i dětí. Ale nechci předbíhat. Děti chodí, talenty máme taky. Zatím si nemůžeme stěžovat.“

Bavilo by také vaše dítě veslování? Co mu v tom brání? Najděte si nejbližší veslařský oddíl!

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner