​Staňte se vrchařem. Deset tipů na česká stoupání

Možná i vy patříte mezi ty, kteří si nenechají ujít jedinou etapu Giro d'Italia a obdivujete výkony vrchařů v Alpách. Toužíte si vyzkoušet, jak moc horská stoupání bolí? Přinášíme vám deset tipů na nejznámější výjezdy v České republice.

Úvodem jedno varování - buďte na sebe opatrní. Cyklistická stoupání znamenají sportovní výkon, který není ani zdaleka pro každého. Tím nejlepším důkazem je fakt, že výjezdy z našeho žebříčku využívají při svém tréninku i čeští profesionálové. Třeba se s nimi potkáte a dostanete od nich pár tipů, jak si při jízdě vedoucí málem až do oblak počínat.

Na druhou stranu platí, že pokud se budete řídit zdravým rozumem a nepodlehnete závodnímu egu, můžete stoupání pojmout i jako náročný cyklovýlet se svými dětmi. Pak takovou cestu rozfázujte, dbejte na správné občerstvování i pitný režim a nestyďte se kolo střídat s chůzí. Pocit z dobytí vrcholu je totiž skvělou odměnou za prožitou dřinu.

Nejdříve tipy pro milovníky rekordů. Nejdelším českým stoupáním je Zlaté návrší v Krkonoších, tam najedete cestou vzhůru plných 22 kilometrů. Nejprudší sklon nabídne beskydská Lysá Hora, jde o tvrdých 8,5 kilometru a říká se, že kdo je zvládne do hodiny, je na tom velmi dobře. Do nejvyšší nadmořské výšky se dostanete na Pradědu - 1491 metrů nad mořem.

Jak tedy vypadá naše desítka českých cyklistických stoupání?

Kromě tří výše zmiňovaných do ní patří Černá hora v Krkonoších, krušnohorský Klínovec, Šerlich v Orlických horách, Ještěd v Jizerských Horách, beskydské Pustevny, Svojše na Šumavě a Dlouhé Stráně v Jeseníkách.

Všech deset výšlapů nabízí zážitky, které nepatří k těm průměrným. A to samé platí o dobrém pocitu, při jejich zdolání.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner