​V hradecké Integře dávají sebevědomí handicapovaným. Díky stolnímu tenisu

​Integra, to je integrace. Integra Hradec Králové je sportovní klub, který se věnuje mentálně postiženým a v rámci svých aktivit se zaměřuje třeba i na stolní tenis. Jak zní motto tohoto neobyčejného klubu? Sport v Integře není o výhrách a prohrách, ale především o radosti z pohybu. Za vítězství tu jsou považovány úplně jiné věci – věci, které obvykle považujeme za samozřejmé.

Mentálně postižené děti se mohou věnovat celé řadě sportů, ale v královéhradecké Integře, která působí v rámci sdružení SK Integra, z.s., jednoho ze zakládajících členů Českého svazu mentálně postižených sportovců, je aktivita spojená především se stolním tenisem.

Zaprvé, zkrátka tu stolnímu tenisu fandí.

Zadruhé, stolní tenis patří mezi ty vhodnější disciplíny pro mentálně postižené. Tréninky jsou hravé a veselé, zlepšují jejich motorické funkce, každý dobrý úder posouvá děti dál.

Zatřetí, stolní tenis není náročný na vybavení.

Stůl, rakety, míčky...

„Navíc se dá hrát celoročně, i to je fajn,“ vypočítává šéftrenérka Lucie Francová.

„Určitý handicap v mentální oblasti znamená i handicap v motorické oblasti. Lidí, kteří by byli úspěšní na vrcholové úrovni mezi zdravou populací, je málo. Ale v každém případě když děti sportují, má to na ně stejný vliv jako na každého jiného. To znamená rozvoj osobnosti, vliv socializační. Přestože děti budou sportovat mezi svými, když budou mít úspěchy, sebevědomí jim vzroste,“ vysvětluje Pavel Svoboda, předseda Českého svazu mentálně postižených sportovců a zároveň ředitel Mateřské školy, Speciální základní školy a Praktické školy Hradec Králové, jejíž žáci právě v Integře sportují.

Integra, to je integrace.

Právě proto tu najdete áčkový tým, do kterého patří hráči bez handicapu. V béčku a céčku jsou již namícháni jak ti bez handicapu, tak stolní tenisté s mentálním postižením – týmy se pohybují v soutěžích neregistrovaných. V déčku jsou hráči s mentálním handicapem, kteří se připravují na jednorázové turnaje nebo se teprve učí stolní tenis hrát. Je třeba zdůrazňovat, že áčkaři jsou jak motivací, tak velkou integrační pomocí při tréninku zbylých týmů?

„Stolní tenis je pro naše děti příležitostí k uznání. Je to pro ně seberealizace, protože třeba ve škole, nějaké velké úspěchy nezažijí,“ vypráví Lucie Francová a popisuje, co všechno může být v případě hráčů Integry úspěchem. „Po nějaké době dokáží udržet míček na stole. Pak třeba dokáží vyhrát utkání. A ti nejlepší třeba i získají medaile. Uznání v rámci kolektivu je pro ně strašně důležité.“

Trénuje se v tělocvičnách Speciálních škol v Hradecké ulici, k dispozici jsou hned dvě. V té větší je prostor pro osm stolů, do té menší se jich vejde šest. V té velké je pak dokonce i měkká nesmekavá podložka, což je příjemná změna oproti klasickým parketám.

Sport jako socializační prvek. Právě to je motiv přípravy mentálně postižených dětí, proto jsou členy klubu i rodiče a dobrovolníci a především v případě soustředění a turnajů přechází sport do společenské roviny.

SK Integra ukazuje, co všechno jsou handicapovaní schopni zvládnout. A k tomu se přidává tolerance a pochopení. Tady není sport o výhrách a prohrách, ale o čisté radosti z pohybu.

Rozhovor s předsedou Českého svazu mentálně postižených sportovců Pavlem Svobodou čtěte zde.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner