Evropský týden sportu

O projektu

Více energie, více síly, více radosti ze života. Věnujte pohybu 30 minut denně a užívejte si všech benefitů, které aktivní pohyb přináší. Je na čase přestat se vymlouvat a začít se hýbat. Nechte se inspirovat Evropským týdnem sportu a během jednoho týdne objevte nové aktivity, sportovní kluby a přátelé, které dlouhodobě zlepší váš přístup k pohybu a tedy i k celému vašemu životu.

A jak proběhl poslední ročník?


Evropský týden sportu v kostce:

O CO SE JEDNÁ. Evropský týden sportu je iniciativou Evropské komise na podporu sportu a pohybové aktivity v celé Evropě. Na podzim 2019 proběhne již pátý ročník, který má za cíl vás rozhýbat nejen po dobu Evropského týdne sportu, ale po celý rok.

PROČ SE KONÁ. Žijeme v době, kdy je téměř vše možné vyřešit z pohodlí domova od počítače. Od nákupu potravin až po komunikaci s rodinou a kolegy. Snižuje se tedy potřeba pohybu a tento negativní trend zapřičiňuje zvyšující se procento nemocí způsobených nedostatkem pohybu. Kromě nemocí, nedostatek pohybu negativně ovlivňuje i sociální vztahy, hospodářskou situaci či schopnost se soustředit a učit se. Evropský týden sportu je iniciativou, která se snaží dlouhodobě zlepšit přístup ke sportu napříč celou Evropou a obohatit občany, kteří chtějí vykročit do budoucnosti správnou nohou.

PRO KOHO JE URČENÝ. Pro všechny! Bez ohledu na věk, původ či fyzickou zdatnost.

A KDE PROBÍHÁ. Program Evropského týdne sportu je strukturován do řady bloků na základě hlavních témat: školní prostředí, pracoviště, venkovní prostory, sportovní kluby a fitness centra. V rámci těchto bloků bude na různých úrovních (evropské, celostátní, regionální, místní úrovni) pořádána široká škála iniciativ a činností.

Zapojte se

Zapojit se může každý, kdo v období od 23. do 30. září 2019 pořádá sportovní akci pro veřejnost nebo pořádá od 1. do 30. září 2019 nábory do sportovních klubů.

Prvních 70 přihlášených organizátorů sportovních akcí získá navíc dárky pro účastníky (příklady dárků najdete v této prezentaci) a podporu propagace akce online. Přihlásit se můžete vyplněním formuláře ZDE.

Prvních 30 přihlášených organizátorů náborových akcí získá dárky pro účastníky (příklady dárků najdete v této prezentaci) a podporu propagace akce online. Přihlásit se můžete vyplněním formuláře ZDE. (Nezapomeňte při přihlašování ve formuláři zaškrtnout políčko ,,Náborová akce")

Zájemci o aktivní účast na sportovních akcích, které se konají v rámci Evropského týdne sportu, najdou kompletní přehled v kalendáří akcí s označením #BeActive.

Přehled akcí

Zde najdete kalendář všech akcí, které se konají v rámci Evropského týdne sportu. Mezi ty největší patří například tyto:

#BEACTIVE NIGHT NOC SOKOLOVEN

Užíjte si netradiční prohlídku sídla České obce sokolské - Tyršova domu na Malé Straně. Noc sokoloven proběhne 28. září 2019 od 17 hodin a těšit se můžete na komentované prohlídky, workshopy, výstavu, soutěže, loutkové představení či okouzlující výhled na noční Prahu ze střechy domu. Zároveň si návštěvníci mohou zaplavat v nejstarším krytém bazénu v Praze. Novinkou letošního ročníku je noční badminton. Více informací o programu najdete ZDE.

REPUBLIKOVÉ FINÁLE ODZNAKU VŠESTRANNOSTI

V rámci projektu Sazka Olympijský víceboj se Český olympijský výbor snaží motivovat ke sportování co nejvíce dětí bez ohledu na jejich výkonnost. Soutěživí žáci základních škol se však mohou porovnávat a soutěžit v rámci Odznaku Všestrannosti. Ti nejlepší se probojují až do Republikového finále, které letos proběhne 5. – 6. září v Brně. Stovky mladých sportovců se mohou těšit na skvělou atmosféru, bohatý doprovodný program i na podporu olympioniků a dalších sportovních hvězd. Podívejte se na video z minulého ročníku nebo si o Sazka Olympijském víceboji přečtěte více informací.

BEACTIVE VESNIČKA OTEVŘE EVROPSKÝ TÝDEN SPORTU V ČESKÉ REPUBLICE

V rámci republikového finále Odznaku všestrannosti, které se uskuteční 5.– 6. září 2019 v Brně, bude pro širokou veřejnost připravena #BeActive vesnička s doprovodným programem, který poukáže na sociální přesah sportu a jeho cílem je motivovat k pravidelnému sportování bez výmluv. Program je určen pro všechny účastníky i návštěvníky. Přípravy #BeActive vesničky zaštiťuje Česká olympijská nadace (ČON). O České olympijské nadaci, která podporuje mladé sportovce ve věku 6 – 18 let ze sociálně znevýhodněných rodin a dětských domovů, si můžete přečíst více zde.

Odborná konference pro veřejnost "Pohyb na předpis?"

Sportovní a fitness sektor v České republice spojují své síly i potenciál a pod hlavičkou Evropského týdne sportu organizují 27. září od 9 do 16 hodin odbornou konferenci "Pohyb na předpis?", na které zdůrazní význam pravidelné fyzické aktivity v každodenním životě! Její nedostatek ve všech generacích má fatální následky! Přitom právě pohyb je nejen skvělou prevencí, ale i lékem na široké spektrum civilizačních onemocnění. Vstup je zdarma, stačí se pouze zaregistrovat ZDE.

Let's #BEACTIVE

Jedinečný 5-letý projekt organizovaný v 8 evropských zemích v rámci Erasmus+ zastupuje v České republice Česká komora fitness. Jeho cílem je přivést prostřednictvím 6-týdenního cvičebního programu ve fitness centrech k aktivnímu pohybu až 60 000 neaktivních Evropanů. Součástí bude odborná pomoc trenérů, nastavení plánu cvičení a monitoring aktivit i výsledků prostřednictvím mobilní aplikace Let's #BEACTIVE. Zapojit se mohou fitness centra z celé České republiky. Více informací naleznete na https://komorafitness.cz/beactive/

Sportovní chvíle si můžete zpříjemnit písničkou od Márdiho z Vypsané Fixy, Kdo pohybuje, ten se má, která vznikla speciálně pro projekt Let's #BeActive ve spolupráci České komory fitness, Českého svazu fitness, Českého olympijského výboru a Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Ambasadoři

Do letošního pátého ročníku Evropského týdne sportu se jako ambasadoři zapojí tři sportovní hvězdy.

Denisa Helceletová, bývalá sprinterka, nyní máma na plný úvazek, nadějný atletický vícebojař Adam Sebastian Helcelet a bronzová medailistka v trojskoku Šárka Kašpárková, která byla ambasadorkou projektu již v loňském roce. Společně se budou snažit motivovat širokou veřejnost k tomu, aby si našla čas na pravidelný pohyb.

BeActive Awards

#BeActive Awards je ocenění v rámci Evropského týdne sportu, které se zaměřuje na speciální práci a angažovanost v oblasti podpory sportu a pohybové aktivity.

Ocenění je vyhlášeno ve 3 kategoriích: Education, Workplace a Local Hero

#BeActive Education Award

Tato kategorie oceňuje školní prostředí, které povzbuzuje děti ke sportu a aktivitě i mimo tělesnou výchovu a její osnovy. Může se jednat o sportovní dny, mimoškolní pohybové aktivity, či další tvůrčí formy vytváření aktivního vzdělávacího prostředí.

#BeActive Workplace Award

Kategorie Workplace oceňuje pracoviště, které umožňuje, motivuje a pomáhá svým zaměstnancům být aktivní, ať už zřízením sportoviště, pracovní skupiny pro sportovní aktivity či jinými způsoby vytváří a podporuje atmosféru aktivního pracovního prostředí.

#BeActive Local Hero Award

Kategorie zaměřená na ocenění jednotlivců, kteří motivují ostatní k pohybu a dlouhodobě pracují na podpoře sportu a pohybových aktivit ve své vlastní komunitě.

Přihlašování projektů pro letošní rok je již uzavřeno. Děkujeme všem zúčastněným a gratulujeme vítězům jednotlivých kategorií.

#BeActive Education Award – ZŠ a MŠ Dolní Břežany

Základní škola Dolní Břežany zvítězila v kategorii #BeActive Education díky novému konceptu komplexního rozšíření pohybových aktivit směrem ke zdravému životnímu stylu. Škola vybudovala moderní sportovní halu a venkovní multifunkční hřiště jež plnohodnotně využívá nejen k pravidelnému pohybu svých žáků v rámci výuky, ale i k seminářům a sportovním dnům, do kterých jsou zapojeny i rodiny žáků.

#BeActive Workplace Award – Ústřední vojenská nemocnice Praha

Cenu #BeActive Workplace získala Vojenská fakultní nemocnice Praha, součást mezinárodní sítě nemocnic a organizací poskytujících zdravotní služby, které podporují zdraví svých pacientů, zaměstnanců i veřejnosti. ÚVN Praha vytvořila zesvých řad tým, který organizuje pro zaměstnance, jejich rodiny, pacienty i široké okolí sportovní akce, soutěže, přednášky a lekce podporující aktivní přístup každého jedince k vnímání vlastního zdraví a zaměření na uspokojení tělesných, duševních a sociálních potřeb.

#BeActive Local Hero Award – Kamila Šrolerová, TJ Sokol Maxičky

Letošní #BeActive Local Hero se stala předsedkyně Sokola Maxičky Kamila Šrolerová, která se zasluhuje o popularizaci sportu canicross (běhání se psem v tahu) již od roku 2011. Podílí se na chodu jak tuzemských, tak mezinárodních organizací, které zastřešují tento druh sportu a je zodpovědná za vytvoření nových závodních pravidel. V roce 2018 vydala knihu “Sportuj se psem” a veškerý volný čas věnuje propagaci aktivního stylu života ve svém okolí.

Ke stažení

Loga #BeActive

e-bannery na web

Plakáty Evropský týden sportu
Kontakt na zástupce koordinátora v ČR:
Dominik Verner
verner@olympic.cz

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner