Evropský týden sportu

O projektu

Více energie, více síly, více radosti ze života. Věnujte pohybu 30 minut denně a užívejte si všech benefitů, které aktivní pohyb přináší. Je na čase přestat se vymlouvat a začít se hýbat. Nechte se inspirovat Evropským týdnem sportu a během jednoho týdne objevte nové aktivity, sportovní kluby a přátelé, které dlouhodobě zlepší váš přístup k pohybu a tedy i k celému vašemu životu.

A jak proběhl poslední ročník?


Evropský týden sportu v kostce:

O CO SE JEDNÁ? Evropský týden sportu je iniciativou Evropské komise na podporu sportu a pohybové aktivity v celé Evropě. Na podzim 2022 proběhne již osmý ročník, který má za cíl vás rozhýbat nejen po dobu Evropského týdne sportu, ale po celý rok.

PROČ SE KONÁ? Žijeme v době, kdy je téměř vše možné vyřešit z pohodlí domova od počítače. Od nákupu potravin až po komunikaci s rodinou a kolegy. Snižuje se tedy potřeba pohybu a tento negativní trend zapříčiňuje zvyšující se procento nemocí způsobených nedostatkem pohybu. Kromě nemocí, nedostatek pohybu negativně ovlivňuje i sociální vztahy, hospodářskou situaci či schopnost se soustředit a učit se. Evropský týden sportu je iniciativou, která se snaží dlouhodobě zlepšit přístup ke sportu napříč celou Evropou a obohatit občany, kteří chtějí vykročit do budoucnosti správnou nohou.

PRO KOHO JE URČENÝ? Pro všechny! Bez ohledu na věk, původ či fyzickou zdatnost.

A KDE PROBÍHÁ? Program Evropského týdne sportu je strukturován do řady bloků na základě hlavních témat: školní prostředí, pracoviště, venkovní prostory, sportovní kluby a fitness centra. V rámci těchto bloků bude na různých úrovních (evropské, celostátní, regionální, místní úrovni) pořádána široká škála iniciativ a činností.

Zahájení na Vyšehradě

Zahájení proběhne v pátek 23. září v Praze na Vyšehradě. Sportovní aktivity a další doprovodný program pro všechny návštěvníky chystá Národní sportovní agentura a Český olympijský výbor ve spolupráci s Českým paralympijským výborem a se sportovními svazy od 10 hodin Tak si přijďte užít konec pracovního týdne pohybem! Na podiu vystoupí i náměstkyně generálního ředitele pro vzdělávání, mládež, sport a kulturu Viviane Hoffmann. Dále se můžete těšit na globální ambasadory Evropského týdne sportu Willemijn van Aggelen a Jorge Pina, vrcholné české sportovní představitele, ale i aktivní sportovce i paraolympioniky.

Zapojte se

Zapojit se může každý, kdo v období od 23. do 30. září 2022 pořádá sportovní akci pro veřejnost nebo pořádá od 1. do 30. září 2022 nábory do sportovních klubů. Stačí akce založit v kalendáři Sportu v okolí a v rámci registrace je zapojit do Evropského týdne sportu. O vaší akci se tak dozví více potencionálních účastníků. Registrace akcí či náborů můžete provést ZDE.

Akce pořádané v rámci Evropského týdne sportu můžete nalézt ZDE.

Odznak všestrannosti

Projekt nabízí unikátní možnost porovnání výkonů nejen na základě dosaženého času nebo počtu opakování, ale dokáže zohlednit i věk účastníků. Můžete tak vyzvat své rodiče, prarodiče, dceru, bratra, sestru, kolegy z práce nebo spolužáky. Věk nehraje roli. Systém díky bodovacím tabulkám odznaku ohodnotí výkony vzhledem k věku. Zapojit se snadno můžete i vy, účast i registrace je zdarma. Odznak nabízí celkem dvanáct disciplín a je na vás, kolik jich zvládnete. Každá disciplína má jiná specifika a prověří jinou část těla. Část disciplín jednoduše zvládnete doma či na zahradě, k ostatním můžete využít veřejná sportoviště, tělocvičny nebo bazény. Více informací naleznete ZDE.

Přehled akcí

Nejvýznamnější akce konané v průběhu Evropského týdne sportu:

REPUBLIKOVÉ FINÁLE ODZNAKU VŠESTRANNOSTI

V rámci projektu Sazka Olympijský víceboj se Český olympijský výbor snaží motivovat ke sportování co nejvíce dětí bez ohledu na jejich výkonnost. Soutěživí žáci základních škol se však mohou porovnávat a soutěžit v rámci Odznaku Všestrannosti. Ti nejlepší se probojují až do Republikového finále, které letos proběhne 8. – 9. září v Brně. Stovky mladých sportovců se mohou těšit na skvělou atmosféru, bohatý doprovodný program i na podporu olympioniků a dalších sportovních hvězd. Podívejte se na video nebo si o Sazka Olympijském víceboji přečtěte více informací.

#BEACTIVE VESNIČKA OTEVŘE EVROPSKÝ TÝDEN SPORTU V ČESKÉ REPUBLICE

V rámci republikového finále Odznaku všestrannosti, které se uskuteční 8. – 9. září 2022 v Brně, bude pro širokou veřejnost připravena #BeActive vesnička s doprovodným programem, který poukáže na sociální přesah sportu a jeho cílem je motivovat k pravidelnému sportování bez výmluv. Program je určen pro všechny účastníky i návštěvníky. Přípravy #BeActive vesničky zaštiťuje Česká olympijská nadace (ČON). O České olympijské nadaci, která podporuje mladé sportovce ve věku 6 – 18 let ze sociálně znevýhodněných rodin a dětských domovů, si můžete přečíst více zde.

#BEACTIVE SOKOL SPOLU V POHYBU

Týden akcí v sokolských jednotách, které veřejnosti ve všech částech republiky představují celou šíři sportovních, pohybových, kulturních i společenských aktivit Sokola. Každoročně se v tomto týdnu přijde do sokoloven podívat a vyzkoušet sokolské aktivity přes deset tisíc návštěvníků. Pro řadu z nich se tato zkušenost stane důvodem zapojit se do činnosti sokolských jednot. Sportovní akce, jako otevřené cvičební hodiny, závody a turnaje jsou určené především rodinám. Na mnoha místech je možné si otestovat fyzickou kondici a zjistit, jak na tom jste!

#BEACTIVE NIGHT

V rámci #BeActive Night se po celé republice otevřené sokolovny veřejnosti. Zajímá vás, jaká zákoutí skýtají sokolovny ve vašem okolí a jaké možnosti pro vás a vaše děti nabízí vstup do Sokola? Přijďte nás navštívit během každoroční Noci sokoloven! Program je bohatý a vstupné žádné.

Jedinečný 5-letý projekt organizovaný v 8 evropských zemích v rámci Erasmus+ zastupuje v České republice Česká komora fitness. Jeho cílem je přivést prostřednictvím 6-týdenního cvičebního programu ve fitness centrech k aktivnímu pohybu až 60 000 neaktivních Evropanů. Součástí bude odborná pomoc trenérů, nastavení plánu cvičení a monitoring aktivit i výsledků prostřednictvím mobilní aplikace Let's #BEACTIVE. Zapojit se mohou fitness centra z celé České republiky. Více informací naleznete ZDE.

Sportovní chvíle si můžete zpříjemnit písničkou od Márdiho z Vypsané Fixy "Kdo se pohybuje, ten se má", která vznikla speciálně pro projekt Let's #BeActive ve spolupráci České komory fitness, Českého svazu fitness, Českého olympijského výboru a Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.


T-MOBILE OLYMPIJSKÝ BĚH

T-Mobile Olympijský běh je oslavou radosti z pohybu a sport jako takový. Akcí si totiž připomínáme mezinárodní Olympijský den, tedy založení Mezinárodního olympijského výboru. T-Mobile Olympijský běh je vůbec největší běžeckou událostí u nás. V jeden den, přesně v jeden čas vybíhá 75 tisíc běžců po celé České republice– ať už jako součást hlavních závodů, ve školních bězích nebo v rámci individuální výzvy v běžecké aplikaci. Více o akci najdete ZDE.

#BEACTIVE IN SCHOOL

Zapojte svou školu do fyzické aktivity #BeActive alespoň na 120 minut.
Uběhněte či ujděte vzdálenost rovnající se příslušnému letopočtu (např. 2022 metrů v roce 2022). Běhání, skákání, hopsání, tanec: každá pohybová aktivita se počítá.

RECRUITMENT WEEK

Zařaďte svou náborovou akci pod hlavičku Evropského týdne sportu, a ještě více zviditelněte svůj klub. Zapojit se může každý, kdo v období od 1. do 30. září 2022 pořádá náborovou akci. Akce konané v rámci Evropského týdne sportu zdarma uveřejníme na webu sportvokoli.cz, který denně sledují tisíce lidí. Stačí vaši akci zaregistrovat ZDE.

ZDE najdete kalendář všech akcí, které se konají v rámci Evropského týdne sportu.

Ambasadoři

Do letošního sedmého ročníku Evropského týdne sportu se jako ambasadoři zapojí sportovní hvězdy. Společně se budou snažit motivovat širokou veřejnost k tomu, aby si našla čas na pravidelný pohyb.

Eliška Hudcová je cestovatelka, kterou nejčastěji najdete na horách. A čím výše, tím lépe. Na žádnou expedici si nezapomene svůj foťák, protože skrz své fotky na jejím blogu a Instagramu ráda inspiruje lidi kolem sebe zajímavými tipy na výlety.

Lucie Šafářová je bývalá profesionální tenistka, která ráda inspiruje mladé lidi ke sportu.

Lukáš Rohan je úspěšný kanoista, který si odvezl stříbrnou medaily z Olympijských her v Tokiu.

Šárka Kašpárková jako trojskokanka brala bronz na olympiádě v Atlantě 1996 a o rok později zlato na mistrovství světa. Jako ztělesnění všestrannosti soutěžila ve skoku do výšky a hrála také basketbal. Dnes je jednou z ambasadorek projektu Sazka Olympijského víceboje.

Jan Bašný je skateboardový závodník, trenér i pořadatel akcí. Honza se kromě skateboardingu věnuje moderování a snowboardingu.

Tomáš Beran je několikanásobný mistr ČR ve Freestyle BMX parku, který se v letošním roce umístil na 4. místě na Mistrovství Evropy.

#BeActive Awards

V rámci Evropského týdne sportu je každoročně udělováno ocenění těm nejlepším, a to ne ledajaké, ale ocenění na celoevropské úrovni. Vyzvěte, prosím, všechny, aby se přihlásili do jednotlivých kategorií, a Český olympijský výbor mohl dát vědět světu, že jsou pro své okolí velkou inspirací. Prosím nenechte tato ocenění zapadnout v dnešní hektické době, a pomozte nám najít ty, kterým tato celoevropská ocenění právem náleží.

#BeActive Awards je ocenění v rámci Evropského týdne sportu, které se zaměřuje na speciální práci a angažovanost v oblasti podpory sportu a pohybové aktivity.

Ocenění je vyhlášeno ve 3 kategoriích: Education, Workplace a Local Hero

#BeActive Education Award

Tato kategorie oceňuje školní prostředí, které povzbuzuje děti ke sportu a aktivitě i mimo tělesnou výchovu a její osnovy. Může se jednat o sportovní dny, mimoškolní pohybové aktivity, či další tvůrčí formy vytváření aktivního vzdělávacího prostředí.

#BeActive Workplace Award

Kategorie Workplace oceňuje pracoviště, které umožňuje, motivuje a pomáhá svým zaměstnancům být aktivní, ať už zřízením sportoviště, pracovní skupiny pro sportovní aktivity či jinými způsoby vytváří a podporuje atmosféru aktivního pracovního prostředí.

#BeActive Local Hero Award

Kategorie zaměřená na ocenění jednotlivců, kteří motivují ostatní k pohybu a dlouhodobě pracují na podpoře sportu a pohybových aktivit ve své vlastní komunitě.


Nominace je možno zasílat do 19. května 2022 na webu #BeActive


Naše úspěchy:

#BeActive Local Hero za rok 2020

V každém okamžiku svého života se rozhodujeme – ať už si to naplno uvědomujeme nebo ne. A právě tato rozhodnutí dávají našemu životu směr. Triatlonista Tomáš Slavata díky nim a prostřednictvím sportu už dlouhé roky pomáhá dětem, především z dětských domovů. Jeho projekty nyní ocenila také Evropská komise a jako první Čech tak získal cenu #BeActive Local Hero” za rok 2020. Více o Tomášovi a jeho aktivitách si můžete přečíst ZDE.

#BeActive Inclusive Award za rok 2021

V roce 2021 český projekt Metrostav handy marathon od pořadatelů Cesta za snem vyhrál 1. místo v kategorii #Beactive Inclusive Award!


Ke stažení

Loga #BeActive

e-bannery na web

Plakáty Evropský týden sportu
Kontakt na koordinátora v ČR:
Martin Maur

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner